Energa poinformowała, że podpisała porozumienie o współpracy z Fortum, dostarczającym klientom energię elektryczną, ciepło, chłód i inteligentne rozwiązania, pozwalające na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów. Współpraca będzie dotyczyć chmury zaawansowanego systemu obsługi stacji ładowania samochodów elektrycznych o nazwie Charge&Drive.

System Fortum Charge&Drive jest oparty na technologii chmurowej. To oznacza, że monitoring i aktualizacja punktów ładowania odbywa się w sposób zdalny. Taki system pozwala także na łatwe dokonywanie opłat za ich wykorzystanie. Doświadczenia Fortum pokazują, że stworzenie kompleksowej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych wymaga nie tylko zaawansowanych i niezawodnych rozwiązań technologicznych, ale również proklienckich.

Użytkownicy tego typu pojazdów oczekują dokładnych informacji w czasie rzeczywistym na temat lokalizacji i dostępności poszczególnych punktów ładowania, jak również wygodnych metod płatności za usługę. Oprócz wysokiego poziomu obsługi klienta, kluczowa jest także jakość samych ładowarek

Technologia ta zostanie wykorzystana do obsługi punktów ładowania pojazdów grupy Energa na terenie Trójmiasta, a także do dalszego rozwoju tego rodzaju infrastruktury w Polsce.

Do współpracy została zobligowana spółka Enspirion, która w grupie Energa jest odpowiedzialna za rozwój produktów z obszaru elektromobilności.

WspółpraPunkt ładowania pod OBCca pozwoli na wprowadzenie rozwiązania Fortum zarówno do istniejących punktów ładowania Energi, jak i urządzeń, które będą instalowane w przyszłości.

Na dzień dzisiejszy, Energa posiada sześć stacji ładowania w Trójmieście i planuje uruchomienie kolejnej w ciągu najbliższych tygodni. Obecnie korzystanie z urządzeń jest darmowe. Przejście na pracę w oparciu o nowe oprogramowanie zaplanowane jest na marzec. Cała operacja nie będzie miała wpływu na bieżące działanie usługi ładowania w sieci Energa.

– Postrzegamy rozwój elektromobilności jako jeden z ciekawszych nowych obszarów biznesowych. Rynek nieuchronnie zmierza do punktu, w którym klienci zaczną płacić za usługę ładowania aut elektrycznych. Dzięki porozumieniu z doświadczonym partnerem będziemy na to gotowi. Współpraca zagwarantuje nam dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które są z powodzeniem wykorzystywane w krajach skandynawskich, gdzie samochody elektryczne cieszą się dużą popularnością. W najbliższych latach chcemy dynamicznie rozwijać infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce, a dzięki temu systemowi będziemy również w stanie obsłużyć innych właścicieli terminali w Polsce, dołączając ich do naszej sieci punktów ładowania – mówi Tadeusz Wita, prezes spółki Enspirion.

– Cieszymy się, że nasze rozwiązania dla infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. W tym momencie nasz system obejmuje ponad 1 200 punktów ładowania. W samej Norwegii każdego miesiąca urządzenia obsługują średnio 60 000 sesji ładowania. Jesteśmy przekonani, że nasze porozumienie znacząco przyczyni się do rozwoju segmentu samochodów elektrycznych w Polsce – mówi Rami Syväri, odpowiedzialny w Fortum za międzynarodowy rozwój biznesu Charge&Drive.

Źródło: Energa

Zdjęcie główne: Punkt ładowania pod OBC, źródło: Energa

Redakcja GLOBEnergia