Interaktywna mapa stworzona przez serwis Tomorrow aktualizowana jest w czasie rzeczywistym i umożliwia śledzenie na bieżąco sytuacji energetycznej w Europie. Pokazuje, z jakich źródeł wytwarzana jest energia elektryczna oraz jaka jest wielkość emisji CO2.

Poszczególne kraje oznaczone są kolorami wskazującymi na wielkość emisji dwutlenku węgla, od zielonego przy niskiej emisji, przez żółty i brązowy, aż po czarny.

Kiedy spojrzymy na mapę, pierwsze, co się rzuca w oczy to wielka czarna plama w centrum – Polska jako jedyny kraj oznaczony tym kolorem…

Electricity map Poland

Interaktywna mapa energetyczna i dane statystyczne dla Polski, źródło: Tomorrow (powiększony obraz otwiera się w nowym oknie)

W naszym kraju na każdą wytworzoną kilowatogodzinę energii emituje się średnio 760 g CO2. Nie jest to właściwie zaskoczeniem, biorąc pod uwagę to, że w Polsce gospodarka od dawna opiera się na węglu. Na drugim miejscu pod względem emisyjności plasuje się Estonia. Zdziwienie może wzbudzić fakt, iż na trzecim miejscu pod względem wielkości emisji CO2 znajdują się Niemcy, kraj postrzegany jako lider w rozwoju czystych źródeł energii.

Z kolei najczystszy prąd produkują: Norwegia, Szwecja i Francja, oznaczone na mapie na zielono. Norwegia polega prawie całkowicie na energii wodnej, Szwecja i Francja na energii jądrowej.

Mapa ukazuje również transgraniczne drogi przepływów energii i emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo uwidacznia warunki wiatrowe i nasłonecznienia w poszczególnych państwach. Ponadto uwzględnia bieżące ceny za energię elektryczną.

W grudniu 2016 roku odnotowano wyraźną zmianę kolorów za sprawą orkanu Barbara i wystąpienia bardzo silnych wiatrów. Wiele europejskich państw „zazieleniło się” wówczas i nawet Polska zmieniła na pewien czas kolor z czarnego na brązowy.

Opracowano na podstawie: Tomorrow

Zdjęcie główne: CleanTechnica