DEWA planuje zakończyć 800 MW-owy projekt OZE do 2020 roku. Enel podpisał również umowę z Saudi Electricity Co., by pomóc Arabii Saudyjskiej w osiągnięciu celu, jakim jest zainstalowanie 10 GW mocy wytwórczych z OZE do 2023 roku.

Niedawno Jordan ogłosił plan wystawienia na aukcję 4 projektów PV oraz 2 projektów wiatrowych, które mają w sumie 200 MW mocy. Jordan liczy na osiągnięcie 20%-owego udziału OZE do 2020 roku.

Tego rodzaju projekty stają się coraz bardziej popularne wzdłuż równika, w szczególności zaś na Środkowym Wschodzie. Państwa, takie jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, są znane przede wszystkim z posiadania dużych zasobów ropy naftowej, niemniej biorąc pod uwagę spadające koszty energetyki słonecznej, całkiem możliwe, iż koncerny naftowe będą musiały wkrótce odejść na drugi plan.

parking pokryty panelami PV w Arabii Saudy

Największy na świecie parking pokryty panelami PV w Arabii Saudyjskiej, źródło: Sunny Portal

Enel stworzył filię w 2008 roku pod nazwą Enel Green Power, aby ułatwić firmie funkcjonowanie w sektorze OZE.  Zasoby firmy Enel zwiększyły się prawie o 9% od początku grudnia zeszłego roku. Inwestorzy mogą oczekiwać, iż wartość tej firmy będzie systematycznie wzrastać. Saudi Electric Co. stanowi główne źródło energii elektrycznej w Arabii Saudyjskiej, co czyni tę firmę wartościowym partnerem dla Enel. Bardzo prawdopodobne jest, że obie firmy zyskają na połączeniu sił.

Rynek energetyki solarnej rozwija się bardzo dynamicznie. Przewiduje się, iż do 2025 roku energia z PV będzie tańsza niż energia pozyskiwana z węgla na poziomie globalnym. Niemniej, jeśli koszty te nadal będą spadać, producenci energii z PV mogą ponieść straty.

Za kilkadziesiąt lat Środkowy Wschód może być znany z eksportu czegoś odmiennego niż ropa naftowa. Co więcej, jeśli producenci energii będą kontynuować transformację energetyczną i stopniowe przestawianie się z ropy naftowej na OZE, zapotrzebowanie oraz ceny za ropę znacząco spadną.

Opracowano na podstawie: Crude Oil Prices Today

Zdjęcie główne: Al Arabiya