Energetyka księżycowa to nie science-fiction! Brytyjczycy pracują nad księżycowym reaktorem jądrowym

O eksploracji kosmosu nie myślimy w kontekście energetyki. Jednak dalekie loty w kosmos są właśnie przez nią ograniczane. Rakiety kosmiczne mogą zabrać ograniczoną ilość paliwa, co przekłada się na ich zasięg. Kolonizacja innych planet też nigdy nie będzie możliwa bez zapewnienia energii elektrycznej kosmicznym osadnikom. Firma Rolls-Royce przy wsparciu Brytyjskiej Agencji Kosmicznej chce wyjść naprzeciw temu wyzwaniu i stworzyć reaktor jądrowy na Księżycu!

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA

Podziel się

Naukowcy i inżynierowie firmy Rolls-Royce pracują nad programem mikroreaktorów, aby opracować technologię, która zapewni ludziom energię potrzebną do życia i pracy na Księżycu. Wszystkie marzenia ludzkości o kolonizacji innych planet są uzależnione od kwestii energetycznych. Każda misja kosmiczna zależy od źródła zasilania, które wspiera systemy komunikacji, podtrzymywania życia i eksperymenty naukowe. Dzięki energii jądrowej radykalnie może wydłużyć się czas trwania przyszłych misji księżycowych.

Rząd Wielkiej Brytanii finansuje kosmiczną energetykę?

To tej pory może część z Czytelników myślała, że ten artykuł nie jest naprawdę. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ sprawą badań Rolls-Royce’a zainteresowała się Brytyjska Agencja Kosmiczna, jednostka podległa brytyjskiemu rządowi. Instytucja ogłosiła przekazanie funduszy w wysokości 2,9 mln funtów na projekt, który zapewni wstępną demonstrację brytyjskiego księżycowego modułowego reaktora jądrowego. 

Minister w brytyjskim Departamencie Nauki, Innowacji i Technologii, George Freeman zaznacza, że eksploracja kosmosu to najlepsze laboratorium dla wielu technologii transformacyjnych, których potrzebujemy na Ziemi: od materiałów po robotykę, odżywianie i czyste technologie.

Nietrudno się zgodzić z Georgem Freemanem. Technologie kosmiczne należą do najbardziej zaawansowanych, ponieważ muszą działać w warunkach, które nie występują na Ziemi. W kosmosie dużo większą wagę przykłada się do kwestii związanych z bezpieczeństwem i efektywnością. To bez wątpienia wielki krok w stronę poznania lepiej przestrzeni otaczającej naszą planetę.

Przygotowując się do powrotu ludzi na Księżyc po raz pierwszy od ponad 50 lat, wspieramy ekscytujące badania, takie jak ten księżycowy reaktor modułowy, wraz z firmą Rolls-Royce, aby zapoczątkować nowe źródła zasilania dla bazy księżycowej

 deklaruje George Freeman

Kosmiczny reaktor jądrowy już w 2029 r.

Według oczekiwań energetyka jądrowa w przestrzeni kosmicznej stworzy nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników w całej Wielkiej Brytanii. W tej kwestii nie potrzeba tylko kompetentnych inżynierów z sektora energetycznego, ale także specjalistów z zakresu badań kosmicznych. 

Co ciekawe, Rolls-Royce planuje mieć system gotowy do wysłania na Księżyc do 2029 roku. Zabawne jest to, że Brytyjczycy szybciej będą mogli wysłać reaktor jądrowy na Księżyc niż Polska mieć jakąkolwiek elektrownie jądrową…                                                                   

Reaktor ma być stosunkowo mały i lekki w porównaniu z innymi systemami zasilania. Mikroreaktor jądrowy mógłby zapewnić ciągłą moc niezależnie od lokalizacji, dostępnego światła słonecznego i innych warunków, które panują w przestrzeni kosmicznej. 

Źródło: Rolls-Royce.

Potencjalne zastosowania technologii są szerokie i nie muszą odnosić się jedynie do pracy w kosmosie. Celem firmy Rolls-Royce jest stworzenie wiodącej na świecie technologii dla wielu rynków i potrzeb operatorów, wraz z czystym, ekologicznym i długoterminowym źródłem energii. Na misję kosmiczną dużo łatwiej byłoby wziąć paliwo jądrowe niż jakiekolwiek inne ze względu na ilość zawartej energii w jednostce objętości.

Te innowacyjne badania przeprowadzone przez firmę Rolls-Royce mogą położyć podwaliny pod stałą obecność ludzi na Księżycu, jednocześnie wzmacniając szerszy brytyjski sektor kosmiczny, tworząc miejsca pracy i generując dalsze inwestycje

twierdzi dr Paul Bate, dyrektor naczelny Brytyjskiej Agencji Kosmicznej

Rozwój technologii kosmicznych

Rolls-Royce porozumiał się z Brytyjską Agencją Kosmiczną, gdy ta ogłosiła, że udostępni 51 mln funtów na rozwój usług komunikacyjnych i nawigacyjnych dla misji na Księżyc w ramach programu Moonlight Europejskiej Agencji Kosmicznej, którego celem jest uruchomienie konstelacji satelitów na orbicie wokół Księżyca.

Program ten w zamierzeniu ma umożliwić przyszłym astronautom, łazikom  i innym urządzeniom komunikację, udostępnianie dużych ilości danych, w tym wideo w wysokiej rozdzielczości, oraz bezpieczną nawigację po powierzchni Księżyca. Aby jednak to było możliwe potrzebne jest księżycowe źródło energii, którym może się stać brytyjski mikroreaktor. 

Źródło: UK Space Agency

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA