Jak wynika z najnowszego raportu, opublikowanego przez Bloomberg New Energy Finance BNEF energetyka wiatrowa i fotowoltaika stały się w tym roku jeszcze bardziej konkurencyjne w stosunku do kosztów produkcji energii z wykorzystaniem paliw kopalnych.

 
Raport BNEF pokazuje że rok 2015 przyniósł znaczącą zmianę w porównaniu kosztów pomiędzy generowaniem energii z paliw kopalnych i odnawialnych.
 
Na podstawie tysięcy danych dotyczących transakcji i projektów energetycznych na całym świecie, po pierwszym półroczu 2015 aktualizowano koszty wytwarzania energii.
Elektrownie wiatrowe na lądzie i fotowoltaika oparta na krzemie krystalicznym, czyli dwie najbardziej rozpowszechnione technologie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych obniżyły koszty produkcji. Wzrosły natomiast koszty wytwarzania energii z węgla i gazu.
Koszt wytwarzania energii elektrycznej z fotowoltaiki bazującej na krzemie krystalicznym spadł ze 129 USD na 122 USD za MWh. Jeśli popatrzymy na energetykę wiatrową na lądzie, w tym roku średni globalny koszt wytwarzania w tej technologii spadł z 85 USD za MWh na 83 USD.
W tym samym czasie, średni globalny koszt wytwarzania energii w instalacjach opartych na węglu wzrósł:
  • w obu amerykach z 66 USD do 75 USD za MWh
  • w regionie Azji i na Pacyfiku z 68 USD do 73 USD za MWh
  • w Europie z 82 USD na 105 USD za MWh.
 
Globalny koszt generacji energii w turbinach gazowych również wzrósł:

  • w obu amerykach z 76 USD do 82 USD za MWh
  • w regionie Azji i na Pacyfiku z 85 USD do 93 USD za MWh
  • w Europie z 103 USD na 118 USD za MWh.

Koszty podane powyżej to nie tylko koszty wytwarzania energii, ale uwzględniają one wydatki na środki trwałe, koszty kapitałowe, koszty finansowania, opłaty eksploatacyjne i konserwacyjne.

 
W niektórych krajach, koszty wytwarzania energii z OZE są już niższe nić z w oparciu o konwencjonalne technologie. Dotyczy do Wielkiej Brytanii i Niemiec.
 
W Wielkiej Brytanii, koszty produkcji energii z elektrowni wiatrowych zlokalizowanych na lądzie wynosi średnio na 85 USD za MWh, podczas gdy w technologii opartej na turbinach gazowych koszt ten szacuje się na 115 USD, a na węglu 115 USD.
W Niemczech, elektrownia wiatrowe produkują energię za 80 USD za MWh, w porównaniu do 118 USD dla turbin gazowych i 106 USD dla instalacji bazujących na węglu.
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
Źródło: BNEF, solarserver.com