Zastosowanie instalacji wiatrowych możliwe na Marsie!

Oprócz zastosowania naziemnego, odnawialne źródła energii są coraz częściej wykorzystywane do badania kosmosu. Jakiś czas temu świat obiegła informacja o robotach badawczych, które były zasilane przy pomocy paneli fotowoltaicznych. Technologia ta wiedzie prym w napędzaniu dronów czy łazików. W przeciwieństwie do konwencjonalnego zasilania, czerpie ona swoją energię z nieskończonego źródła, jakim jest Słońce. Tymczasem okazuje się, że nie tylko fotowoltaika znajdzie zastosowanie w eksploracji Czerwonej Planety. Zbudowana przez naukowców z duńskiego Aarhus University turbina wiatrowa została właśnie zaprezentowana!

Stworzenie tego urządzenia było właściwie efektem końcowym prac, które zostały zapoczątkowane jeszcze w 2010 roku. Miały one na celu przeprowadzenie badań dotyczących warunków wiatrowych na Marsie. Naukowcy zbudowali nawet tunel aerodynamiczny, który posłużył od badania efektywności turbiny. Symulował on sześć różnych prędkości, które okazały się najbardziej standardowymi pomiarami dokonanymi przez NASA w 2008 roku. Okazało się, że typowa prędkość wiatru waha się od 7 do 35 kilometrów na godzinę.

W tej sytuacji wystarczyło „jedynie” skonstruować turbinę, która wytrzyma ciągły kontakt z pyłem oraz specyficzne warunki atmosferyczne – m.in. inną temperaturę.

Co ciekawe okazuje się, że energetyka wiatrowa może być świetnym rozwiązaniem na Czerwonej Planecie. Choć zamieszkanie na Marsie to wciąż odległy scenariusz, naukowcy zrobili właśnie duży krok w tym kierunku. Szczególnie, że efektywnych rozwiązań brakuje. Fotwoltaika na Marsie działa jedynie przez pół roku – bardzo możliwe jest zresztą połączenie tych dwóch technologii. Najprawdopodobniej takie urządzenie otrzyma jeszcze możliwość magazynowania energii i w przyszłości zasili większą część procesów przeprowadzanych przez lądowniki. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy.

Projekt jest ciągle w fazie prototypu i nie został jeszcze wysłany w kosmos. Naukowcy są jednak zgodni, że ich produkt zostanie z pewnością przetestowany na powierzchni „Czerwonej Planety”. Na obecną chwilę ich badania potwierdziły jedno – zastosowanie turbin wiatrowych na Marsie jest możliwe. Czy staną się one rdzeniem przyszłej eksploracji tej planety?

Źródło: Space.com

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia