Energetyka wiatrowa pod presją! Branża zmaga się z wysokimi cenami i rosnącym popytem

Energetyka wiatrowa rozwija się bardzo dynamicznie. Rynek podwoił swój rozmiar w ciągu ostatnich pięciu lat. Wielu dostawców turbin wiatrowych i komponentów odnotowuje jednak straty. Dlaczego? Według Wood Mackenzie zawirowania wynikają z nałożonej presji na branżę, od której wymaga się szybkiego rozwoju. Czy rynek wiatrowy temu podoła?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Globalna moc zainstalowana w energetyce wiatrowej przekroczyła już 800 GW, a w następnej dekadzie spodziewane jest dodawanie średnio 100 GW rocznie. Stanowi to niesamowity potencjał powtarzalnych, wysokomarżowych przychodów. 

W miarę jak światowe rynki zmagają się z ożywieniem po pandemii Covid-19 i napięciami geopolitycznymi, łańcuchy dostaw uległy fundamentalnej restrukturyzacji. Dostępność i koszt surowców oraz komponentów uległy znacznemu pogorszeniu, a elastyczność została drastycznie ograniczona.

Marże zysku się zmniejszyły

Jest to, pod wieloma względami, doskonała burza dla marż zysku. Rosną ceny energii, koszty specjalistycznej logistyki i stawki za pracę wykwalifikowanych pracowników. Ponadto utrzymują się opóźnienia związane z pandemią. 

W wyniku nałożenia się na siebie tych czynników bardziej odczuwalna jest presja związana z przetargami na ceny energii. Zachodni producenci oryginalnego sprzętu (OEM) odnotowali ponad 3,4 mld euro strat w ciągu ostatnich dwóch lat, w tym prawie 1,5 mld euro w samym I kwartale 2022 r.

Spadek marż na rynku energii wiatrowej w latach 2018-2022.
Źródło: WoodMackenzie.
Spadek marż na rynku energii wiatrowej w latach 2018-2022.
Źródło: WoodMackenzie.

Gdzie presja na zyski jest największa?

Presja nie jest odczuwana równomiernie w całej branży. Presja kosztowa ma swoje źródło w konkurencyjnych rynkach energetycznych. Co więcej, wpływają na to długotrwałe oczekiwania dotyczące trwałego obniżenia zrównoważonego kosztu energii (LCOE) dla energii wiatrowej. Te oczekiwania dotyczące redukcji CAPEX są następnie przekazywane do łańcucha dostaw, w tym do producentów turbin wiatrowych i ich dostawców komponentów.

Producenci OEM mają ograniczone możliwości przeniesienia kosztów związanych z inflacją na klientów, ze względu na długi okres pomiędzy złożeniem zamówienia, a dostawą sprzętu. W związku z tym wzrosła średnia cena sprzedaży. Zaczęto także wdrażać indeksację bazującą na cenach nowych kontraktów na dostawy. 

Wielu producentów OEM przeprowadza kompleksowe przeglądy portfolio produktów. Również dokonywane są ponowne przeglądy aktualnych zamówień. Dzięki temu możliwe będzie przedłożenie rentowności nad udział na światowym rynku.

Rynek chińskich turbin wiatrowych

Zachodni producenci turbin wiatrowych zmagają się z ujemną rentownością i rosnącymi cenami, a jak radzą sobie Chińczycy? 

Dzięki lokalnemu łańcuchowi dostaw i ogromnemu rynkowi krajowemu, chińscy producenci OEM osiągnęli znacznie lepsze wyniki i nadal obniżają ceny turbin. Jest to spowodowane korzyściami skali w ramach ogromnego chińskiego rynku energii wiatrowej, który stanowi ponad 50% instalacji z 2021 r. Ta dominacja jest spowodowana długoterminowymi planami chińskiego rządu w związku z rozwojem energetyki odnawialnej.

Dlaczego Chiny są wyjęte spod presji?

Chiny pozycjonują się jako globalne centrum dostaw dla najtańszych specjalistycznych komponentów wiatrowych. Dzięki temu podaż chińskich turbin wiatrowych jest cały czas na wysokim poziomie. 

Łańcuch dostaw w Chinach charakteryzuje się niskimi kosztami logistycznymi, ponieważ wiele fabryk produkcyjnych znajduje się w bliskiej odległości od głównych baz wiatrowych w kraju. Ponadto zakres dostaw chińskich OEM nie obejmuje wieży turbiny wiatrowej, która podlega znacznemu wzrostowi cen materiałów stalowych i wysokim kosztom specjalistycznego transportu.

Jednak pomimo korzystnych wyników finansowych chińskich OEM, w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowały one również spadek zysków, a marże EBIT w 2021 r. są o 32 proc. niższe niż w 2016 r. Marże zachodnich producentów zmniejszają się w dalszym ciągu. 

Porównanie zysków producentów chińskich i zachodnich.
Źródło: WoodMackenzie.
Porównanie zysków producentów chińskich i zachodnich.
Źródło: WoodMackenzie.

Niemniej jednak na rynku chińskim pozostają zagrożenia. Intensywna konkurencja wśród lokalnych producentów OEM i nadpodaż krytycznych komponentów spowodowały spadek cen turbin wiatrowych o ponad 30 proc. Rynek w Chinach nie jest także całkowicie samowystarczalny i wpływają na niego globalne trendy cen materiałów konstrukcyjnych. 

Napięcia handlowe i nowa rzeczywistość geopolityczna mogą ograniczyć potencjał pełnego wykorzystania chińskich fabryk do eksportu na rynki zachodnie, jak i również ograniczyć opcje ekspansji zagranicznej dla chińskich producentów OEM.

Źródło: Wood Mackenzie. 

Zobacz również