Energetyka wiatrowa w Grecji silna pomimo trwającego kryzysu gospodarczego

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Energetyka wiatrowa w Grecji silna pomimo trwającego kryzysu gospodarczego

Grecka energetyka wiatrowa kolejny rok stawia opór trwającemu kryzysowi gospodarczemu.

Dzieje się tak za sprawą banków, które finansują zapewniające bezpieczeństwo przepływu pieniędzy projekty w branży odnawialnych źródeł energii.

Greckie banki przygotowują się do sfinansowania nawet aż 1,3 GW mocy w energetyce wiatrowej, choć mija już 59. miesiąc, od kiedy skurczeniu uległ rynek kredytów udzielanych firmom (za Norton Rose Fulbright LLP, kancelarią prawniczą o zasięgu globalnym).

Pomimo że kryzys finansowy w Grecji zmusił kredytobiorców do załatania dziury bilansowej w wysokości 16,1 miliarda $, energia wiatrowa pozostaje atrakcyjna dla banków inwestycyjnych i deweloperów.

Czysta energia jest priorytetem w kraju, w którym gospodarka uległa skurczeniu o 0,4% w pierwszym kwartale roku i w którym biznes wciąż poszukuje stabilizacji po 6 latach zawirowań politycznych i gospodarczych.

Greckie Ministerstwo Środowiska i Energii zapewniło wytwórców energii odnawialnej, że cała dostarczana przez nich moc zostanie odkupiona. Nawet pomimo spadku konsumpcji energii wraz z kryzysem, instalacje odnawialnych źródeł energii wciąż pracują z pełną mocą.

W Grecji około 50 projektów o łącznej mocy 1,3 GW znajduje się obecnie w fazie rozwojowej. Aby podlegać taryfom gwarantowanym zakontraktowanym przez rząd, muszą zostać odebrane do marca roku 2018. Bloomberg New Energy Finance szacuje, że wybudowanie wszystkich tych instalacji może kosztować nawet 2 miliardy $.

Grecki rząd pracuje nad nowymi wytycznymi, które prawdopodobnie zwiększą inwestycje w sektorze energetyki wiatrowej poprzez zastąpienie systemu taryf gwarantowanych systemem feed-in premium. Projekty, które już posiadają umowy na zakup energii w ramach jeszcze obowiązującego systemu, zostaną zwolnione z nowych przepisów, kiedy wejdą one w życie.

Źródło: renewableenergyworld.com