Energetyka wiatrowa zintegrowana z budynkiem – Golarz chmur

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

glowne

Integracja turbin wiatrowych z budynkiem staje się coraz bardziej popularna. Strata Tower SE1 to nowy, mierzący 148 m wysokości, najwyższy mieszkalny budynek w Londynie. Został wzniesiony w centrum miasta, w ramach projektu rewitalizacji londyńskiej dzielnicy Elephant and Castle. Co odróżnia go od innych wieżowców? Na jego szczycie zamontowano trzy turbiny wiatrowe, które będą zaspokajać 8% zapotrzebowania energetycznego drapacza chmur. Jest to pierwszy na świecie budynek, w którym turbiny zostały zintegrowane
ze strukturą obiektu.

 

Wieżowiec i turbiny są tak zaprojektowane, aby korzystać z południowo-zachodnich wiatrów wiejących w tym obszarze. Każda turbina, o mocy 19 kW, ma pięć 4,5-metrowych łopat. Wykorzystuje wiatr napływający pod różnymi kątami, który dodatkowo przyśpieszany jest w momencie przepływu przez otaczającą obręcz (tuleję) – tzw. efekt Venturi’ego. Przewiduje się, że turbiny będą produkować 50 MWh energii elektrycznej rocznie.

Projekt budynku został wykonany przez brytyjskie biuro architektoniczne BFLS (Bogle Flanagan Lawrence Silver Ltd., dawniej Hamiltons) na zamówienie Brookfield Europe. Całkowite nakłady wyniosły 113,5 mln £, z których 1,35 mln £ to koszt turbin firmy Norwin SA.

Nieformalnie wieżowiec nazywany jest również Brzytwą, gdyż swym wyglądem przypomina trójgłowicową golarkę elektryczną. Cały projekt nakierowany jest na realizację idei zrównoważonego rozwoju w budownictwie mieszkalnym, czyli zapewnienia komfortu mieszkalnego z jednoczesną troską o środowisko naturalne. Budowla spełnia wyśrubowane wymogi przepisów dotyczących ochrony środowiska.  W budynku nie zainstalowano klimatyzacji, natomiast zaprojektowano system naturalnej (grawitacyjnej) wentylacji z odzyskiem ciepła (zgodnie z przepisami SAP, załącznik Q). Na całym obszarze użytkowym zastosowano niskoenergetyczne oświetlenie z systemem tzw. nieobecności i obecności (ang. absence and presence lighting control system), a na parkingu system detekcji ruchu (ang. motion detection), który redukuje oświetlenie o 50% w przypadku braku ruchu.

Wszystkie te systemy i zabiegi zastosowano w celu oszczędności energii, a co za tym idzie ochrony środowiska naturalnego, co w dzisiejszych czasach nie pozostaje bez uwagi i bardzo się ceni. Potwierdza to fakt, że budownictwo energooszczędne rozwija się coraz lepiej. Równocześnie powstaje wiele projektów podobnych, a nawet bardziej zaawansowanych niż Strata Tower.

zobacz także:

Małe turbiny wiatrowe

Przydomowe elektrownie wiatrowe

Źródła:
www.londonist.com
www.stratalondon.com
www.e-architect.co.uk

Magda Wojdyła

Cały artykuł - GLOBEnergia 5/2010

2010 05
art str 1