Jak rozświetlić tanzańskie wioski? Trwa pierwszy etap projektu, który opiera się na energii słonecznej i który pomoże dostarczać prąd do ośrodków zdrowia i domów.

Trwa pierwszy etap budowy ambitnego projektu mini-gridu (mini sieci) słonecznego w Tanzanii. W pierwszej fazie powstaje 11 nowych, niezależnych, hybrydowych sieci, które zapewniają całodobowe dostawy energii elektrycznej dla populacji ponad 80 000 osób. Jeśli będzie drugi etap projektu, to z energii elektrycznej generowanej przez instalacje słoneczne wyposażone w magazyny energii skorzysta około 160 000 osób. Projekt nazywa się JUMEME!

Elektryfkacja Tanzanii możliwa dzięki Unii Europejskiej?

Pierwsze niezależne hybrydowe mini-sieci, wyposażone w magazyny energii, zbudowane zostaną na klastrze wysp w Lake Victoria. Tym sposobem zelektryfikują 20 wiosek. Projekt ten umożliwiła Unia Europejska, która zapewniła współfinansowanie w ramach instrumentu energetycznego AKP-UE. Uruchomienie systemów ma się odbyć w czerwcu tego roku.

W nadchodzącej, drugiej fazie projektu JUMEME, powstanie kolejnych 11 mini-sieci, aby zelektryfikować 23 dodatkowe wioski. Tym sposobem energia elektryczna dotrze w sumie do 160 000 osób. Przedłużenie projektu jest już w toku, po uzyskaniu zgody i pozwoleń oraz przygotowań do realizacji.

Pozytywne aspekty instalacji technologii hybrydowych

Wiele odległych społeczności w Tanzanii nadal nie ma dostępu do elektryczności. W tych obszarach miejsca zamieszkania są mocno rozproszone w wielu odległych wioskach i małych miastach, utrudniając połączenie ich z siecią krajową. Doprowadzenie elektryczności do tych społeczności otworzy je świat, polepszy jakość służby zdrowia, edukacji i po prostu podniesie standard życia.
Pierwszy system mini-sieci firmy JUMEME, który działa od początku 2016 r., potwierdza ogromny potencjał wzrostu gospodarczego na obszarach wiejskich, gdy czysta energia zaczyna napędzać ludzkie życie i przedsięwzięcia biznesowe.

Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, którym zapewnia się nowe sposoby na uzyskanie niezależności ekonomicznej poprzez zakładanie firm zależnych od energii elektrycznej, takich jak salony fryzjerskie i piekarnie. Ponadto dostęp do energii elektrycznej umożliwi instalację systemów nawadniających i pomp wodnych. Poprawi również produkcję żywności i jej przechowywanie.

Do 2023 r. JUMEME może dostarczać wysokiej jakości i niezawodną energię elektryczną milionowi Tanzańczyków, co czyni tę firmę największym operatorem mini-sieci w Afryce Subsaharyjskiej, jeśli sytuacja polityczna i regulacyjna ulegnie poprawie dla inwestorów. Przedsięwzięcie JUMEME było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach instrumentu energetycznego AKP-UE oraz agencji REA, wiejskiej agencji energetycznej Tanzanii.

Źródło: Solardaily.com

Redakcja GLOBEnergia