Kontrakt

Sygnowano nową umowę pomiędzy Volkswagenem Poznań a Polenergią obrót dotyczącą zakupu zielonej energii. Przedmiotem umowy jest wolumen energii wynoszący 1,2 TWh, mogący zasilić prawie pół miliona gospodarstw domowych przez cały rok. Energia zostanie dostarczona do wszystkich zakładów produkcyjnych Volkswagena w Polsce tj. Volkswagen Motor Polska (Polkowice), SITECH (Polkowice, Głogów), Scania Production (Słupsk) i MAN Truck&BUS (Niepołomice). Energia elektryczna będzie pochodziła z elektrowni wiatrowych Polenergii, największej prywatnej grupy energetycznej w Polsce. Polska spółka jest właścicielem ośmiu farm wiatrowych.

Źródło pochodzenia energii potwierdzają stosowne gwarancje pochodzenia rejestrowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Polenergia będzie dostarczać zieloną energię elektryczną spółkom Volkswagen przez najbliższe 3 lata.

Dla Volkswagen Poznań kontrakt na zakup zielonej energii to kontynuacja przyjętej strategii środowiskowej i energetycznej. Już od 2018 r. energia elektryczna niezbędna do produkcji samochodów w Poznaniu, a od 2019 r. we Wrześni i w poznańskiej odlewni, pochodzi w 100 proc. ze źródeł odnawialnych.

Nie jest to pierwsze pole współpracy Polenergii i Volkswagena. Już obecnie Polenergia jest partnerem spółki Volkswagen Group Polska w obszarze elektromobilności, oferując zieloną energię dla wszystkich Klientów, którzy posiadają lub kupią samochód elektryczny oraz hybrydowy typu plug-in produkowany przez Grupę Volkswagen.

Zrównoważony rozwój

Niemiecki koncern jako pierwszy producent samochodów już w 2018 r. zobowiązał się do realizacji celów klimatycznych zawartych w Porozumieniu Paryskim. Zadeklarował osiągniecie neutralności klimatycznej do 2050 r. pod względem emisji dwutlenku węgla. Koncern skupia się na rozwoju technologii elektromobilności.

– Na przestrzeni 10 lat producent zredukował emisję CO2 do atmosfery o niemal 83 proc., to jest o około 100 tysięcy ton – to tyle, ile pochłania las o powierzchni ok. 27 000 ha” informuje Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Odbudowa wizerunku po dieselgate

Producent pracuje obecnie nad odbudową swojego wizerunku po ogólnoświatowym skandalu zwanym popularnie dieselgate. UN Global Compact potwierdził ponowne przyjęcie Volkswagena do swojego grona. Po pięcioletniej przerwie koncern powrócił do największej na świecie inicjatywy wspierającej zarządzanie przedsiębiorstwami zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Koncern przestał być członkiem organizacji na skutek kryzysu związanego z silnikami Diesla. Decydującym czynnikiem umożliwiającym ponowne członkostwo było wprowadzenie przez koncern Volkswagen nowego systemu zapewniającego zgodność wszystkich działań z prawem (Compliance) oraz zasad uczciwości będących wynikiem zakończonego sukcesem monitoringu prowadzonego przez Departament Sprawiedliwości USA. Loncern Volkswagen zamierza do 2025 r. ograniczyć o 30 procent emisję CO2. w całym cyklu życia pojazdów osobowych w porównaniu z rokiem 2015 r.

Źródło: Volkswagen Polska

Redakcja GLOBEnergia