Przed nami 2020 rok, który postawi przed nami wiele wyzwań, między innymi tych energetycznych. Prezydent Andrzej Duda, podsumowując 2019 rok w noworocznym orędziu, jako pierwszą kwestię wymienił energię. Energia – to słowo podsumowujące 2019 rok.

Jak mówił Andrzej Duda, ambicja i zapał Polaków wciąż budzą podziw. Tempo rozwoju gospodarczego stawia nas w czołówce państw Europejskich.

Kiedy rozmawiamy, często słyszę o wyższym poziomie życia polskich rodzin, o przełamaniu kolejnych barier niemożności, o nowoczesnych rozwiązaniach i inwestycjach, także w zieloną energię, czystą wodę, czyste powietrze. – mówił Prezydent

Jak powiedział Prezydent Andrzej Duda, bezpieczeństwo energetyczne w 2019 roku wzmocniły decyzje, które zapewniły Polsce stabilne dostawy gazu ziemnego i ropy naftowej.

Polska w czołówce państw UE

Polska okazała się solarną niespodzianką 2019 roku i znalazła się na 5. miejscu krajów Unii Europejskiej, z największymi mocami PV podłączonymi tego roku do sieci, zaraz za Hiszpanią, Niemcami, Holandią i Francją. Dla obserwatorów europejskiego rynku fotowoltaicznego, wielkim zaskoczeniem jest tak wysoka pozycja Polski w rankingu krajów TOP. Według danych EU SOLAR MARKET, prawdziwy boom na fotowoltaikę rozpoczął się właśnie w 2019 roku. W październiku tego roku, udało się przekroczyć 1 GW. Większość instalacji w Polsce stanowią mikroinstalacje – poniżej 50 kW. Czynnikami, które wspomogły rozwój fotowoltaiki w 2019 roku zdecydowanie były: Program Mój Prąd, ujednolicenie podatku Vat na PV bez względu na lokalizację oraz dołączenie przedsiębiorców do grona prosumentów.

Pompy ciepła

Rok 2019 to sukcesy także w dziedzinie pomp ciepła. Sprzedaż pomp ciepła stale rośnie, a tym samym są one coraz chętniej kupowanym urządzeniem grzewczym. Według raportu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, największe wzrosty w sprzedaży, odnotowano tradycyjnie w pompach powietrznych, które w skali kwartalnej wyniosły prawie 80%! W niektórych grupach powietrznych pomp ciepła wzrost sprzedaży był nawet ponad dwukrotny!

Na dokładne podsumowania jeszcze przyjdzie czas, ale już wiadomo że rok 2019 przyniósł znaczne wzrosty sprzedaży urządzeń stawiających na czysta energię!

Co nas czeka od stycznia?

Rok 2020 już się rozpoczął. Co nas czeka? Prezydent Andrzej Duda ufa, że będzie to będzie rok polskich zwycięstw! Że tym słowem, które będziemy odmieniać najczęściej w roku 2020 będzie słowo sukces.

Czy to będą także sukcesy w dziedzinie OZE? Czy uda nam się spełnić zobowiązania nałożone przez UE? Czy pojawi się ulga dla nowych domów wyposażonych w fotowoltaikę i pompy ciepła? Wkrótce się przekonamy!

Redakcja GLOBEnergia