100 proc. OZE

Od początku 2021 r. amerykański producent kupuje energię elektryczną produkowaną tylko w OZE. W ten sposób firma chce zmniejszyć emisję CO2 oraz zredukować ślad węglowy swojej działalności. Zakup 100 proc. zielonej energii elektrycznej pozwoli zredukować ilość CO2,która wytwarzana jest w przypadku energii pozyskiwanej ze źródeł węglowych, o ponad 47 tys. ton, co stanowi równowartość CO2, jaką w ciągu 10 lat wychwyci łącznie ponad 700 tys. drzew. 3M informuje, że potwierdzeniem dostarczenia zielonej energii są gwarancje pochodzenia wydane przez Urząd Regulacji Energetyki producentom energii odnawialnej.

Firma podpisała umowę na zakup energii elektrycznej z OZE dla wszystkich swoich operacji i lokalizacji w Polsce. Energia pochodzi przede wszystkim z farm wiatrowych i słonecznych, które są zlokalizowane na terenie naszego kraju. Wolumen zielonej energii dostarczanej do fabryk i biur 3M w Polsce wyniesie ok. 60 GWh w skali roku.

Cele RE100

3M jest członkiem RE100, która jest globalną inicjatywą na rzecz zrównoważonego rozwoju. W jej skład wchodzą firmy, których ambicją jest pozyskiwanie w 100 proc. energii produkowanej z OZE. Inicjatywa została zapoczątkowana przez The Climate Group. 3M zobowiązało się do korzystania z energii elektrycznej produkowanej w OZE w ramach wszystkich aktywów firm na całym świecie. Cel ten ustanowiono na 2050 r. Pośrednim celem jest pobór energii z OZE w 50 proc. do 2025 r.

– Ze względu na skalę działalności produkcyjnej w Polsce decyzja o „przełączeniu” się już od początku 2021 na 100 proc. energii z odnawialnych źródeł to kluczowy krok w wypełnieniu globalnego celu 3M. Dbałość o zrównoważony rozwój i lokalne społeczności jest dla nas priorytetową wartością wpisaną w długofalową strategię. Zakup czystej energii jest kolejnym elementem naszej polityki zrównoważonego rozwoju – tłumaczy Anthony Crawford, dyrektor operacji produkcyjnej 3M w regionie Europy Wschodniej.

Zakup energii z OZE w Polsce przez 3M nie jest pierwszą inicjatywą amerykańskiego koncernu w obszarze zrównoważonego rozwoju. 3M od wielu lat wprowadza w kraju inwestycje zmniejszające zużycie energii oraz gazu poprzez wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych. Od 2015 r. udało się ograniczyć ich zużycie o ponad 20 proc.

3M w Polsce

3M Poland Sp. z o.o. jest oddziałem międzynarodowego koncernu 3M, który w 2016 r. obchodził 25-lecie działalności w Polsce. W ciągu tego czasu firma zainwestowała w kraju ponad 500 mln dol. 3M jest jednym z największych koncernów amerykańskich. Wartość sprzedaży 3M globalnie sięga ponad 30 mld dol.

Firma produkuje w Polsce ponad 12 tys. różnych produktów dla sektora motoryzacyjnego, medycznego, żywności, elektrycznego, konsumenckiego czy lotniczego. Koncern posiada jedno z największych centrów produkcyjnych na świecie zlokalizowane we Wrocławiu, a także zakłady w Rabce i Janinowie, 3M Global Service Center oraz siedzibę 3M Poland w Kajetanach k. Warszawy.

Źródło: 3M

Redakcja GLOBEnergia