Energia z “piekła”? Polenergia uruchomiła 13 MW z wiatru

żarówka turbiny monety

W Wielkopolsce produkcję energii rozpoczęła najnowsza inwestycja Polenergii - farma wiatrowa “Piekło”. Sześć turbin wiatrowych o łącznej mocy 13,2 MW ma dostarczyć do sieci w ciągu roku około 40 GWh zielonej energii. Poniżej przybliżamy szczegóły tej inwestycji i podajemy kilka najnowszych informacji z polskiego sektora wiatrowego.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

żarówka turbiny monety

Podziel się

Inwestycje w zieloną energię

To już dwunasta inwestycja w farmę wiatrową ukończona przez Polenergię. Tym razem projekt rozciąga się na terenie dwóch gmin - cztery turbiny znajdują się w gminie Kwilcz, pozostałe dwie na terenie gminy Międzychód. Zgodnie z szacunkami grupy, wygenerowany prąd ma być w stanie zasilić nawet 20 tysięcy gospodarstw domowych. Podłączenie “Piekła” do sieci zwiększyło portfolio inwestycji Polenergii w OZE do 485 MW.

Portfel farm wiatrowych i fotowoltaicznych Polenergii znów się powiększa. Dzięki uruchomieniu FW Piekło rośnie nie tylko moc wytwórcza Grupy, ale także możliwości związane z dostarczaniem czystej, zielonej energii naszym klientom. Najnowsza elektrownia wiatrowa Polenergii jest w stanie zasilić nią nawet 20 000 gospodarstw domowych. To kolejny krok na naszej drodze do budowy zeroemisyjnej gospodarki.

mówi dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

Turbiny wiatrowe tworzące instalację pochodzą od znanego na całym świecie duńskiego producenta - firmy Vestas. Moc jednej turbiny Vestas V110 wynosi 2,2 MW, średnica łopat to 110 metrów, a gondole górują ponad 100 metrów nad ziemią. Sumując, łączna wysokość każdego z wiatraków wraz z łopatami to 165 metrów. Producent w ramach zawartej umowy ma świadczyć usługi serwisu technicznego przez okres 30 lat, od chwili uruchomienia FW Piekło.

Ponad dekada pracy

Początek historii projektu FW Piekło sięga 2012 roku, kiedy to przeszedł procedurę oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ). Zakończyła się ona wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zezwalającej na budowę do 14 turbin wiatrowych wraz z niezbędną infrastrukturą. Projekt uzyskał również pozwolenie na budowę 6 turbin wiatrowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Ostatecznie spółka podjęła decyzję o budowie 6 turbin wiatrowych.

Widok na turbiny FW Piekło,
Źródło: Polenergia

Pierwsza farma wiatrowa Polenergii składająca się w 11-stu turbin, została uruchomiona w 2007 roku w Pucku. Od tego czasu zrealizowali łącznie 11 inwestycji w sektorze wiatrowym, których łączna moc wynosi 435 MW. Grupa chwali się, że w 2021 roku ich lądowe farmy wiatrowe wyprodukowały netto 706 GWh zielonej energii, która wystarczyłaby do zasilenia 353 tys. gospodarstw domowych.

To nie koniec

Grupa do końca 2023 roku planuje również uruchomienie Farmy Wiatrowej Grabowo. Elektrownia o mocy 44 MW będzie produkować energię w powiecie kolneńskim na Podlasiu. Jednocześnie na początku bieżącego roku udało im się podłączyć do sieci FW Dębsk o łącznej mocy 121 MW. Na projekt składa się 55 turbin Vestas typu V110 o mocy 2,2 MW, wysokości wieży 120 m i średnicy wirnika 110 m. Piętnaście turbin wiatrowych jest zlokalizowanych w gminie Kuczbork-Osada, a pozostałe 40 w gminie Żuromin. FW Dębsk zasili czystą energią aż 183 000 gospodarstw domowych rocznie.

Źródło: Polenergia.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia