Czego to się nie zrobi dla niezależności energetycznej, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla? Wielka Brytania przedstawiła projekt, według którego Tamiza  zapewni ciepłą wodę 150 domom i 140 pokojom hotelowym w centrum miasta i w centrum konferencyjnym.

W jaki sposób będzie to zrealizowane?  Oczywiście za pomocą pompy ciepła. Według analityków, tym sposobem koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej mogą spaść nawet o 20%.


Miliony pomp ciepła
Naukowcy z Mitsubishi i Mike Spencer–Moriis stworzyli pompę, która za dolne źródło będzie wykorzystywała  wodę w rzeki, z głębokości dwóch metrów pod jej  lustrem. Woda ta ma stałą w ciągu roku temperaturę rzędu 8-10°C.  Pompa ciepła będzie to ciepło wykorzystywała do produkcji ciepłej wody użytkowej o temperaturze 45°C.  Energia elektryczne dostarczana do sprężarki i pompy obiegowej pompy ciepła również będzie energią z zielonego źródła, więc cały system ma szansę być zero emisyjny.

W marcu 2014, pomysł ten zdobył nagrodę dla najlepszego produktu i technologii na Tygodniu Klimatycznych Nagród. Rząd Wielkiej Brytanii ma plan na szerokie rozpowszechnienie tego rozwiązania.  Będzie na to przeznaczone ok. 2,5 mln PLN. Zostanie w ten sposób zainstalowanych ok. 4,5 mln pomp ciepła w całym kraju. Do tej pory pompy ciepła woda-woda w Wielkiej Brytanii nie cieszyły się dużą popularnością.  Według Eda Davey’iego, głównego sekretarza ds. energii grzech nie wykorzystać ciepłej wody ogrzewanej wstępnie przez słońce do produkcji ciepła. Departament Energii i Zmian Klimatu (DECC) sporządził nawet ogólnokrajową mapę pokazującą miejsca odpowiednie do implementacji tej technologii.

Znaczenie polityczne
W wywiadzie dla Independent Sunday, Ed Davey przyznał, że sytuacja na Ukrainie sprawiła, że bezpieczeństwo energetyczne i niezależność od Rosji stało się priorytetem. Import gazu ma duże znaczenie strategiczne. Dla Wielkiej Brytanii jak i dla całej Unii Europejskiej, prezentowane właśnie rozwiązania mogą stać się zalążkiem bezpieczeństwa energetycznego i  przy okazji walki ze zmianami klimatu.
Źródło:
Independent Sunday,
Climate Week Awards 2014,
Anna Będkowska