Analizy przeprowadzone przez Bloomberg New Energy Finance (BNEF) pokazują, że koszty związane z energetyką słoneczną w 58 krajach o niskich dochodach, jak Chiny, Brazylia czy Indie spadły do około jednej trzeciej poziomu z 2010 roku i są teraz nieco mniejsze niż koszty związane z energetyką wiatrową.

W sierpniu tego roku na aukcji, związanej z dostawą elektryczności w Chile, osiągnięto rekordowo niską cenę – 29,10 $/MWh, co stanowi około połowy ceny za energię z konkurencyjnego źródła energii, jakim jest węgiel.

Energia odnawialna jest tania w krajach rozwijających się, które dążą do zwiększenia ilości energii elektrycznej w swoich krajowych sieciach.

Technologia związana z energią odnawialną prześcignie każdą inną technologię prawie na całym świecie bez konieczności stosowania dotacji – twierdzi Michael Liebreich – przewodniczący BNEF.

Niemniej w zamożnych państwach, gdzie generatory odnawialnej energii konkurują z istniejącymi elektrowniami pracującymi na węgiel, koszty czystej energii mogą być większe.

Gwałtowny spadek w cenach częściowo powstał za sprawą biznesu korzyści skali, w szczególności dzięki Chinom, które dodały ogromną ilość nowych mocy wytwórczych w systemach PV.

Ethan Zindler – szef analizy politycznej BNEF w USA  poinformował, że inwestycje w energetykę słoneczną wyewoluowały z niczego, dosłownie z niczego – jakieś pięć lat temu do całkiem pokaźnych rozmiarów. W dużej mierze stoją za tym Chiny, które w szybkim tempie wdrażały systemy PV. Ponadto Chiny udzielały pomocy innym krajom na rozwój projektów solarnych.

Raport BNEF pokazuje, że Chiny, Chile, Brazylia, Urugwaj, RPA oraz Indie stanowią wyłaniające się rynki, które mają największą szansę na przyciągnięcie inwestorów w celu rozwoju projektów, związanych z czystą energią.

Energetyka słoneczna stała się niejako darem niebios dla odległych wysp, takich jak: Ta‘ū, będącej częścią Wysp Samoa na Południowym Pacyfiku. Kiedyś wyspa ta pozyskiwała energię z generatorów diesla, obecnie jest w pełni zasilana przez 5 000 paneli słonecznych oraz 60 akumulatorów Tesli.

instalacja na wyspieTa‘ū

Instalacja solarna na wyspie Ta‘ū, źródło: ZME Science

Opracowano na podstawie: Independent