By w pełni wykoszrzystać możliwości nowoczesnych technologii, niezbędna jest wiedza dotycząca sposobu użytkowania instalacji grzewczej. Budynki przemysłowe i komercyjne w przeciwieństwie do budynków mieszkalnych użytkowane są okresowo, średnio 10 godzin na dobę. To istotna informacja z ekonomicznego punktu widzenia. Konieczne jest więc takie ogrzanie budynku i możliwość szybkiego rozruchu systemu, dzięki któremu nie traci się pieniędzy na ciągłe ogrzewanie.
W Częstochowie swoją siedzibę – budynek biurowo-laboratoryjno-szkoleniowy – zaprojektowała i zrealizowała z wykorzystaniem najnowszych technologii firma Wachelka INERGIS S.A. Zastosowano technologię odnawialnych źródeł energii pozwalających na uzyskiwanie taniego, czystego ekologicznie ciepła. Przy wyborze materiałów do budowy i wyposażenia obiektu kierowano się nie tylko ich funkcjonalnością, równie ważne było, by biurowiec zachował niepowtarzalną stylistykę i atmosferę prestiżu.
Budynek o powierzchni użytkowej 1200 m2 cechuje nowatorski system ogrzewania. Sercem budynku jest kotłownia oparta na pompie ciepła Alpha-InnoTec SWP 540 o mocy 54,5 kW przy B0/W35, współpracującej z gruntowym kolektorem pionowym. Kolektor gruntowy składa się z 30 odwiertów o 40-metrowej głębokości każdy. W związku z tym, iż najkorzystniejszym systemem dla pompy ciepła jest ogrzewanie płaszczyznowe, inwestor zdecydował się na zastosowanie ogrzewania podłogowego, którego łączna powierzchnia wynosi ok. 1150 m 2 . (…)
Dzięki przemyślanej konstrukcji, prostej bryle oraz odpowiedniemu usytuowaniu budynek maksymalnie wykorzystuje energię i światło słoneczne. Zamontowane żaluzje fasadowe poza funkcją dekoracyjną chronią także elewację przed przegrzaniem. Żaluzje zaopatrzone są w pełni zautomatyzowany system sterowania umożliwiający zarówno sterowanie indywidualne, jak i centralne. Projektując i budując podobne do opisanego obiekty inwestor oraz użytkownik zyskują na wielu płaszczyznach: wykorzystują darmową energię cieplną, redukują emisję dwutlenku węgla – chroniąc tym samym środowisko, oszczędzają własne pieniądze, uzyskują czystą technologię i komfort cieplny obiektu. Inwestycja w nowoczesne technologie pozwala na zdecydowane ograniczenie kosztów eksploatacji i ogrzewania budynku.
Katarzyna Narojczyk Przedsiębiorstwo „Hydro-Tech” Konin
Czytaj całość w 2/2013
Wersja elektroniczna lub drukowana