Energooszczędny „Dom dla Każdego”

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

IMG 9119a

4 czerwca 2013 roku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Projekt „Dom dla Każdego” - Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego. Zaproszeni goście, partnerzy Projektu oraz dziennikarze spotkali się w hotelu Andel’s w Krakowie.

      Prowadzenie konferencji – Tomasz Zubilewicz

Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego „Dom dla Każdego” zrodził się w wyniku współpracy grupy firm – czołowych marek z wieloletnim doświadczeniem na rynku. Celem Projektu jest budowa nowoczesnych, ciepłych, bezpiecznych, tanich w zakupie, eksploatacji domów i mieszkań energooszczędnych oraz propagowanie idei budownictwa energooszczędnego. Partnerami strategicznymi Projektu są: Wawel Service; Viessmann oraz BASF.
W konferencji wzięli udział: Bogusław Maciaś, Prezes Zarządu Wawel Service Sp. z o.o.; Sebastian Walerysiak, Prezes firmy Viessmann Sp. z o.o.; Robert Tkacz – Sales Manager Wall Systems BASF Polska Sp. z o.o.; Henryk Świtowski, Prezes Zarządu PRO-ECO INVEST S.A.; Przemysław Rogula - architekt reprezentujący M3SYSTEM Sp. z o.o.; Krzysztof Michalak, Dyrektor Handlowy VETREX Sp. z o.o. oraz Jacek Ręka, Właściciel firmy CEBUD. Konferencję prowadził Tomasz Zubilewicz – dziennikarz i sympatyk tematyki „eko”. 

IMG 9243a

        Prezes Zarządu firmy Viessmann – Sebastian Walerysiak

Potrzeba zrodziła technologię

Konferencję rozpoczął Bogusław Maciaś, Prezes Zarządu Wawel Service Sp. z o. o. - firmy deweloperskiej, w ofercie której można znaleźć domy i mieszkania energooszczędne budowane w ramach Projektu „Dom dla Każdego”. W swoim wystąpieniu przybliżył ideę powstania pomysłu budowy energooszczędnych domów w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu. Dzięki niewielkiej masie materiału i braku głębokiego posadowienia konstrukcji udało się postawić dom w miejscu, gdzie ze względów technicznych (tereny podmokłe, torfowiska) wcześniej było to niemożliwe. - To potrzeba zrodziła technologię – tłumaczył - Dzięki temu powstał materiał konstrukcyjny, który pozwala nam dziś zbudować dom nie tylko w miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowanie głębokiego posadowienia. Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do osób, którym zależy na niskich kosztach zakupu i eksploatacji domu – dodał Prezes Wawel Service.

Projektując „Dom dla Każdego” zrezygnowano z typowych materiałów budowlanych – cegły i betonu, postawiono na „lekki i ciepły” materiał używany do tej pory masowo do izolacji termicznej – spieniony polistyren tzw. Neopor® o specjalnych parametrach, produkt dostarczany przez firmę BASF Polska Sp. z o. o. Materiał charakteryzuje się dużą wytrzymałością konstrukcyjną i małą przewodnością cieplną, dzięki temu wykształca się z niego bryłę budynku, w sposób eliminujący mostki termiczne. Przy projektowaniu położono szczególny nacisk na ograniczenie do minimum zapotrzebowania energetycznego budynku. - Jest to przełomowe rozwiązanie. Zapotrzebowanie budynku o powierzchni użytkowej ok. 100 m² na energię potrzebną do ogrzewania kształtuje się na poziomie poniżej 2,5 kW – koszty ogrzewania budynku w przybliżeniu wynoszą ok. 1 zł za 1 m² na miesiąc! - mówił Przemysław Rogula, architekt M3SYSTEM Sp. z o.o.

IMG 9695a

Henryk Świtowski z PRO-ECO INVEST S.A. zwrócił uwagę gości, na fakt, że w ostatnim czasie monolityczna konstrukcja budynku – technologia wprowadzona przez M3SYSTEM Sp. z o.o. - została laureatem konkursu GreenEvo. Jest to projekt prowadzony przez Ministerstwo Środowiska, którego celem jest wyłonienie polskich eko–liderów. - Tak prestiżowe wyróżnienie pozwoli zaprezentować unikalną technologię budowy „Domów dla Każdego” podczas misji gospodarczych, spotkań biznesowych oraz konferencji na całym świecie. W tym roku zaplanowane zostały misje handlowe w Azerbejdżanie, Chorwacji, Gruzji, Kazachstanie, Mołdawii, Rosji, Wietnamie i na Ukrainie – mówił Henryk Świtowski.

Technologie, które oszczędzają

Energooszczędne „Domy dla Każdego” poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań projektowych i technicznych, mogą być eksploatowane przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii przeznaczonej do ogrzewania. Podstawowym urządzeniem, które zapewnia ciepło i chłód w domu energooszczędnym jest pompa ciepła Vitocal 200-S wraz z systemem wentylacji rekuperacją Vitovent 300 firmy Viessmann. – Zastosowanie pompy ciepła typu powietrze-woda oraz wentylacji mechanicznej z rekuperacją powietrza zapewnia nie tylko ekonomiczne ogrzewanie zimą, ale również komfortowe chłodzenie pomieszczeń latem – tłumaczył Sebastian Walerysiak, Prezes firmy Viessmann Sp. z o.o. W inwestycji „Dom dla Każdego” wykorzystano również flagowy produkt firmy Vetrex – trójszybowe okna V90+, których współczynnik przenikania ciepła wynosi Uw=0,76.

IMG 9150a

     Rozmowa z rodziną biorącą udział w eksperymencie „Buduj z Energią”

„Dom dla Każdego” jest przyjazny nie tylko mieszkańcom, ale także środowisku. Mniejsze zużycie energii to przecież nie tylko niższe rachunki, to także – ulga dla otoczenia. Dodatkowym atutem technologii jest oszczędność czasu - stumetrowy dom powstaje w czasie 4-6 tygodni.

Modelowy „Dom dla Każdego” w Michałowicach

Po zakończeniu wystąpień zaproszono gości do zawiedzenia bohatera konferencji– modelowego domu energooszczędnego „Dom dla Każdego” wykonanego w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu. Dom znajduje się w podkrakowskich Michałowicach, posiada własny ogródek, dwa tarasy oraz miejsce postojowe. Z uwagi na samonośną konstrukcję przestrzeń wewnętrzna domu umożliwia dowolną aranżację wnętrza. Dużą zaletą jest możliwość i łatwość w przebudowie ścianek działowych. Goście mieli okazję przejść się po domu w towarzystwie ekspertów – Partnerów Projektu oraz jego mieszkańców. W ramach projektu „Buduj z Energią” na miesiąc wprowadziła się tu bowiem rodzina. Przez cały miesiąc towarzyszył jej będzie zespół realizacyjny, przygotowujący materiał o budownictwie energooszczędnym i pasywnym dla TVP Info.

Podczas konferencji prasowej firma Wawel Service zainaugurowała kolejną, po modelowym domu w Michałowicach, inwestycję budowaną w ramach Projektu „Dom dla Każdego”. Tym razem będzie to zespół energooszczędnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych przy ul. Borkowskiej, Budynek B1 i B2 w Krakowie. – Jako nieliczni w regionie już teraz mocno stawiamy na wielorodzinne budownictwo energooszczędne. Mamy zaprojektowanych ponad 500 mieszkań, które dzięki dopłatom NFOŚiGW będą tanie w zakupie i tanie w eksploatacji. Uważam, że ten kierunek to przyszłość  – mówił Bogusław Maciaś, Prezes Wawel Service.

Więcej informacji o Projekcie „Dom dla Każdego” znajdą Państwo na stronie: www.domdlakazdego.info

Zaobacz także: „Dom dla Każdego” w projekcie „Buduj z energią”

Źródło: Viessmann