Energy Duck czyli energetyczna kaczka, to projekt artystyczny realizowany w tym roku w Kopenhadze. To nie tylko przejaw publicznej sztuki oraz troski o środowisko, ale także generator i magazyn odnawialnej energii.
 


Strategicznym celem pomysłodawców czyli inicjatywy Land Art Generator Initiative(LAGI) jest integrowanie sztuki oraz Odnawialnych Źródeł Energii  poprzez publiczne instalacje artystyczne. Projekt ” Energy Duck” to dwunastopiętrowy model oparty na podstawie żyjącego tam gatunku edredona zwyczajnego, którego naturalne środowisko jest zagrożone przez zmiany klimatyczne. Ta wielka konstrukcja, zbudowana na lekkiej stalowej ramie,  pokryta będzie panelami fotowoltaicznymi. Energetyczna kaczka pływać będzie po kopenhaskiej przystani.
Cześć energii elektrycznej wytworzonej przez panele fotowoltaicznej magazynowana będzie w formie grawitacyjnego potencjału energetycznego poprzez ciśnienie wody. To znaczy, że energia przetrzymywana będzie w różnicy poziomów wody w i poza kaczką.
Jak zespół oświadcza „W nocy, kiedy nie ma promieniowania słonecznego, ciśnienie wody może być zwolnione przez turbiny wodne, co pozwoli na dostarczanie energii o każdej porze dnia.”. Zarówno energia słoneczna, jak wodna będzie produkowana do zasilenia sieci miejskiej w zależności od zapotrzebowania.

enerdyduck


W nocy kaczka zostałaby oświetlona przez niskoenergetyczne lampy LED zmieniające kolor w rytmie zależnym od produkcji energii przez turbiny wodne. Odwiedzający konstrukcję mogliby poruszać się wewnątrz kaczki przez ogromne siatki o strukturze plastra miodu. Poniżej, możliwe będzie zobaczenie zmian poziomu wody, a zarazem ciśnienia w zbiornikach.
Jak zespół określa „Często negatywne środowiskowe skutki zmian klimatu, spowodowane nadmiernymi emisjami CO2 mogą się wydawać odległym problemem. Kaczka Energetyczna pokazuje kwestię zmian klimatu, ekologii i znaczenia odnawialnych źródeł energii w lokalnym kontekście.”

Opracowanie : Adam Zuba KN „Grzała”
Źródło: www.inhabitat.com