Energia geotermalna miała jeden z najniższych średnich kosztów produkcji energii elektrycznej w porównaniu do innych źródeł energii w 2014 r.

 
Tak wynika z opracowania opublikowane przez IRENA i Bank Światowy. 
 
Około 1,2 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do energii elektrycznej” napisał prezes Jim Yong Kim na blogu Banku Światowego. „Rozwój energetyki odnawialnej będzie kluczowy dla wypełnienia tej luki. Na szczęście odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej przystępne. W wielu krajach, już dzisiaj jest to rozwiązanie nawet tańsze od energii z  elektrowni na paliwa kopalne.”
 
Jak wynika z opracowania, koszt produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem energii geotermalnej nie przekracza na całym świecie poziomu 0,1 USD/kWh. Najtańsza jest ona w Eurazji. Podobna sytuacja, choć ceny są nieco wyższe dotyczy energetyki wiatrowej, zlokalizowanej na lądzie. Ta technologia jest najtańsza na terenie obu Ameryk. 
 
 
Ciągle najwyższe ceny dotyczą produkcji energii z wykorzystaniem energii słonecznej. Ceny te nie spadają poniżej 0,1 USD/kWh, a w Ameryce Środkowej i na Karaibach przekraczają nawet 0,3 USD/kWh

ILE KOSZTUJE ENERGIA Z OZE? – TUTAJ

Produkcja energii z wykorzystaniem fotowoltaiki jest najtańsza w Ameryce Południowej i Północnej.  Najtańszy sposób produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem technologii bazujących na OZE to energetyka wodna, a konkretnie energetyka wodna w Azji.