W ramach projektu Northern Lights CCS powstaje instalacja wychwytywania przemysłowego dwutlenku węgla (CO2) ze spalarni odpadów Fortum Oslo Varne i fabryki cementu Norcem Brevik (grupa Heidelberg) w rejonie fiordu Oslo. Początkowo Equinor, Shell i Total zainwestują około 680 mln dol. 57 proc. środków z tej puli trafi do norweskich wykonawców. Equinor jest operatorem projektu, a Norske Shell i Total E&P Norge są równorzędnymi partnerami. W operację zatłaczania CO2 będzie zaangażowany sam Equinor, który ma do tego wykorzystać platformę Oseberg A. Firma ma także przeprowadzić prace inżynieryjne i projektowe z państwową firmą Gassnova, specjalizującą się w technologii CCS. Sam proces będzie obsługiwany zdalnie, z pobliskiego terminalu Sture. W pierwszej fazie budowy (do 2024 r.), celem jest transport 1,5 mln ton CO2 w skali roku, w drugiej fazie planowane jest wtłoczenie do 5 mln ton CO2, o ile firmy zgodą się na dalsze inwestycje.

źródło: Equinor

Projekt Northern Lights może stać się pierwszym krokiem do opracowania łańcucha wartości w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, który jest niezbędny do osiągnięcia globalnych celów klimatycznych porozumienia paryskiego – powiedział Anders Opedal, wiceprezes Equinor ds. projektów technologicznych i odwiertów.

Northern Lights CCS jest częścią większego projektu CCS w Norwegii, który obejmuje proces wychwytywania CO2 w rejonie fiordu Oslo oraz jego transportu w postaci ciekłej do terminala w Øygarden, położonego na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Dwutlenek węgla będzie transportowany statkami do terminala, zlokalizowanego na terenie obszaru przemysłowego Naturgassparken. Gaz z portu będzie transportowany rurociągiem do morza do składowiska gazu na Morzu Północnym (ok. 2500 m pod dnem morza). Stały magazyn jest zlokalizowany na południe od pola naftowego Troll.
Pełnowymiarowy projekt Northern Lights jest wynikiem ambicji rządu norweskiego, aby rozwinąć łańcuch wartości CCS na pełną skalę w Norwegii do 2024 r. W ramach tych ambicji rząd opublikował w 2016 r. studia wykonalności dotyczące rozwiązań w zakresie wychwytywania, transportu i składowania CO2.

Akcent polski

Redakcja GLOBEnergia zapytała Mostostal Pomorze o szczegóły udziału w projekcie. Dokładnie rok temu spółka dostarczyła specjalistyczną konstrukcję o nazwie „Northern Lights”. To unikatowy na świecie podwodny magazyn do przechowywania dwutlenku węgla, pozyskiwanego z różnych źródeł przemysłowych.

W Polsce jest wiele firm, które wytwarzają konstrukcje stalowe. Jednak takie, które realizują specjalistyczne projekty dla klientów z branży offshore, a dodatkowo posiadają wiedzę, doświadczenie i infrastrukturę, niewiele. Gdańska firma Mostostal Pomorze jest dobrze znana na międzynarodowym rynku za sprawą licznych wymagających realizacji dla sektora offshore, w tym subsea, energetyki wiatrowej i nie tylko. Realizuje kontrakty m.in. dla Bladt Industries, Aker Solutions, Techouse, czy Kvaerner – tłumaczy nam Arkadiusz Aszyk, prezes Mostostal Pomorze SA.

Prezes spółki tłumaczy w komentarzu dla Globenergia.pl, że zakres prac firmy Mostostal Pomorze przy realizacji projektu „Northern Lights” obejmował prefabrykację 120 tonowej konstrukcji łącznie z instalacją wyposażenia, mechanizmów i urządzeń, a także wykonaniem testów zgodności FAT.

 Tego typu zadania produkcyjne charakteryzują się ogromną precyzją. Dopuszczalna tolerancja tak dużych obiektów wynosi zaledwie 1 mm, a to wymaga doświadczenia, precyzyjnej kontroli międzyoperacyjnej i wysokich kompetencji załogi. Projekt został w pełni przetestowany i gotowy do montażu w miejscu docelowym, czyli na dnie morza. Northern Lights to obiekt, który gdańska spółka wykonała pod klucz – wyjaśnia prezes zarządu Mostostal Pomorze.

CCS

Technologia wychwytywania i geologicznego składowania dwutlenku węgla (CCS – ang. Carbon Capture and Storage) jest postrzega jako jeden ze sposobów łagodzenia zmian klimatu, ale przede wszystkim – redukcji emisji CO2. W ten sposób można dłużej wykorzystywać paliwa kopalne, co według niektórych ekspertów może oddalać od celów klimatycznych. Technologia CCS daje szanse dla energetyki i przemysłu. Coraz częściej jest także kojarzona z rozwojem wodoru i jego produkcji z gazu ziemnego w procesie reformingu parowego. CCS to proces, na który składają się cztery etapy: wychwycenie CO2, transport gazu do składowiska, wtłoczenie go do głębokich warstw geologicznych oraz składowanie. Ten ostatni element jest uważany według ekspertów za bezpieczną metodę składowania szkodliwego gazu.

Źródła: Equinor, csnorway.com, offshore-technology.com

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom