Erozja zżera łopaty wirników

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Łopaty są wrażliwymi elementami turbin wiatrowych.  Cały czas trwają badania nad tym, jak ustrzec się przed erozją łopat i co tak naprawdę jest przyczyną ich uszkodzeń. 

 
W Niemczech, firmy ubezpieczeniowe wymagają regularnych inspekcji wizualnych i oceny stanu łopat co najmniej raz na cztery lata. W wielu przypadkach, kontrole powinny być przeprowadzane nawet co dwa lata. W przypadku morskiej energii wiatrowej nie istnieją żadne wymogi dotyczące czasu regularnych inspekcji łopaty wirnika - i na morzu, takie kontrole są dość czasochłonne i kosztowne. 
 
Inspekcje skupiają się na przedniej i tylnej krawędzi łopaty. Erozja spowodowana ekspozycją tych miejsc na deszcz stanowi realne zagrożenie dla producentów farb i łopat. Obecnie, łopaty zawierają w swoim składzie duże ilości poliuretanu. W zależności od mieszaniny, produkty takie mogą mieć właściwości w zakresie od trudno zginalnych do bardzo elastycznych. Ze względu na ich ekstremalną odporność na warunki atmosferyczne, te mieszanki chemiczne są w zasadzie jedynym słusznym wyborem.
 
Problemem jest to, że nie są one wytrzymać 20 lat. W rzeczywistości, po sześciu lub siedmiu latach na końcach łopat widać było efekty erozji. 
Obecnie, międzynarodowa komisja ekspertów bada dokładne przyczyny degradacji powłoki ochronnej. Wiadomo już, że winne są warunki pogodowe i prędkości obrotowe łopat. W przypadku niektórych typów turbin na morzu, prędkość może osiągnąć te 300 do 330 kilometrów na godzinę. Na lądzie są one nieco niższe ze względu na ograniczenia emisji hałasu. Przy tych prędkościach, krople deszczu i małe cząstki dają efekt mycia myjką wysokociśnieniową. Promieniowanie UV, zmiany temperatury i drgania łopatek również odgrywają dużą rolę. 
 
Specjaliści są niezbędni
W ostatnich latach pojawiła się idea kontrolowania turbin wiatrowych bez wysyłania specjalistów na turbiny. Wykorzystywane są do tego drony.


Kontrole wzrokowe  to jest jednak tylko początek. Tylko specjaliści mogą określić, jak wiele szkód naprawdę istnieje i jak wyglądają pęknięcia, czy to pęknięcie, czy po prostu zabrudzenie. 
 
Źródło: sunwindenergy.com