Europa potrzebuje pół miliona wykwalifikowanych instalatorów pomp ciepła

Za rozwojem technologii niezbędnych do transformacji energetycznej powinny iść inwestycje w szkolenia i kadry. O tym brutalnie przekonuje się branża pomp ciepła, która już od dłuższego czasu alarmuje o problemie luk kadrowych. Według szacunków branżowych, do 2030 roku Europa będzie potrzebowała pół miliona instalatorów.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Jak czytamy w komunikacie Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA), sektor pomp ciepła ma do zaoferowania wiele miejsc pracy, ale nie ma w zanadrzu wystarczająco dużo wyszkolonych pracowników, aby je obsadzić. Pompy ciepła są obecnie produkowane w 170 europejskich zakładach, których łączne obroty sięgają 14,5 mld euro. Przemysł związany z pompami ciepła zatrudnia około 117 tys. osób, z czego 37 proc. pracuje w segmencie produkcji.

Cele związane z REPowerEu zakładają, że do 2030 r. Europa powinna instalować ok. 7 mln pomp ciepła każdego roku. W 2021 r. było to “zaledwie” 2 mln. EHPA liczy, że w perspektywie 2030 r. Europa będzie potrzebowała minimum 500 tys. wykwalifikowanych pracowników w pełnym wymiarze godzin.

Edukacja, szkolenia i jeszcze raz edukacja

W przekonaniu branży kluczowe jest wsparcie po stronie UE w zakresie rozwoju umiejętności i szkoleń dla sektora pomp ciepła. Przede wszystkim ważne jest łączenie producentów i dostawców z instalatorami

Małgorzata Smuczyńska, wiceprezes zarządu w Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wyjaśniła podczas jednego z webinarów, że Polska, w przeciwieństwie do innych krajów, nie cierpi na brak wyszkolonych instalatorów pomp ciepła.

- Przemysł i rząd pobudzają kursy kształcenia zawodowego dla specjalistów - to może być europejskie studium przypadku - powiedziała. 

Powinna być organizowana szersza oferta szkoleń, które mogłyby być prowadzone przez szkoły, stowarzyszenia pomp ciepła, producentów pomp ciepła, instytuty. 

UE jest świadoma problemów branżowych w sektorze OZE, ale kolejne dokumenty nie przynoszą konkretnych rozwiązań. Niedawno KE przedstawiła plan industrialny Europejskiego Zielonego Ładu, który zakładania wzmocnienie rodzimej produkcji komponentów dla technologii związanych z “zieloną transformacją”. W ocenie EHPA plan jest potrzebny, ale nie podaje jeszcze wystarczających szczegółów dotyczących wdrożenia.  Moce produkcyjne są potrzebne nie tylko w przypadku pomp ciepła, ale także w zakresie produkcji komponentów takich jak wentylatory, sprężarki, wymienniki ciepła, czynniki chłodnicze. 

Źródło: EHPA

Zobacz również