Po raz kolejny w Londynie odbył się zjazd producentów biomasy. Przedstawiciele branży z całej Europy rozmawiali w stolicy Wielkiej Brytanii o przyszłości pelletu drzewnego i ciągle zwiększającym się udziale alternatywnych źródeł energii w przemyśle energetycznym i grzewczym.

Europejski rynek pelletu drzewnego w 2013 roku  pochłonął 19 milionów ton tego ekologicznego surowca w sektorach grzewczym i energetycznym, przy czym oba sektory wykazują wyraźne tendencje wzrostowe. Jest to wyraźna przewaga Europy nad Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, gdzie produkcja pelletu choć wciąż wzrasta, to w 2013 roku wyniosła odpowiednio 4,5 i 3,2 milionów ton. Do największych unijnych producentów tego surowca zaliczyć można obecnie Niemcy, Szwecję, Łotwę i Portugalię. Najwięcej zaś pelletu odbierają Wielka Brytania, Dania, Niemcy i Włochy.

Zapotrzebowanie przegania produkcję
Zapotrzebowanie na paliwo z biomasy ma w 2014 roku osiągnąć rekordowy poziom we Francji i Wielkiej Brytanii. Richard Smith z Verdo na corocznej konferencji handlu biomasą w Londynie zwrócił uwagę na ogromny potencjał brytyjskiego rynku paliw ekologicznych. Według szacunków około milion gospodarstw domowych w rolniczych regionach Wysp mogłoby zdecydować się w najbliższej przyszłości na ogrzewanie pelletem. Francuzi również stawiają na ekologiczne rozwiązania. Eric Vial z Propellet France poinformował, że zużycie pelletu na rynku francuskim wyprzedziło produkcję tego surowca, w związku z czym konieczne będzie wspomaganie rynku importem. Podobna sytuacja ma miejsce we Włoszech, gdzie w ubiegłym roku zużyto 3,29 milionów ton pelletu, z czego jedynie 20 procent wyprodukowano w kraju.

Ekologicznie i tanio
Firma Stelmet, która w Polsce jest jednym z największych producentów pelletu zwraca uwagę na konkurencyjność ekologicznych rozwiązań w energetyce. – Zwrot ku alternatywnym źródłom energii jaki możemy zaobserwować wśród największych europejskich gospodarek wynika nie tylko z ekologicznych walorów pelletu, ale również z ekonomicznej i społecznej opłacalności wykorzystania biomasy w przemyśle energetycznym i grzewczym – komentuje Przemysław Bieńkowski Wiceprezes Zarządu firmy Stelmet sp. z o.o. sp.j.
Przy tak wielkim zainteresowaniu zachodnich gospodarek biomasą, nie dziwią przewidywania, że europejskie zużycie pelletu drzewnego osiągnie 28 milionów pod koniec roku 2015 i wciąż będzie rosło. Szacuje się, że do końca 2020 roku rynek energetyczny w Unii pochłonie aż 42 miliony ton tego surowca.

Źródło: Stelmed