Europa to najwyższy priorytet! W Polsce powstanie ogromna fabryka pomp ciepła!

Uznany japoński producent pomp ciepła i klimatyzacji  zbuduje swoją pierwszą fabrykę pomp ciepła za 1,5 mld zł w Polsce. Fabryka powstanie w Ksawerowie, w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zakład zacznie produkować pompy ciepła w lipcu 2024 r. Ile osób znajdzie zatrudnienie w fabryce?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Europa - region o najwyższym priorytecie!

Przedsięwzięcie ogłoszono w obecności m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy. W fabryce będą produkowane pompy ciepła japońskiego koncernu Daikin. Zakład zacznie działalność w lipcu 2024 r. Fabryka powstanie w ramach planu Daikin Europe FUSION 25. Plan ten zakłada przeznaczenie 840 milionów euro na inwestycje w nowe fabryki oraz nowe inwestycje w już istniejących zakładach. Koncern podaje, że do 2025 r. zainwestuje łącznie ponad 1,2 miliarda euro. Spółka zaznacza, że Europa jest regionem o najwyższym priorytecie dla rozwoju produkcji pomp ciepła.

Droga do zostania liderem

Według Hiromitsu Iwasaki, wiceprezesa Daikin Europe, w Europie firma sprzedaje 20 proc. swojej produkcji pomp ciepła.

“Dzięki nowej fabryce kontynuujemy naszą strategię „bliskości”, która zakłada, że wszystkie produkty grzewcze sprzedawane w Europie są również produkowane na tym kontynencie.” - komentuje Hiromitsu Iwasaki, Daikin Europe.

Wiceprezes koncernu zapowiedział również, że dzięki tej inwestycji spółka chce osiągnąć pozycję lidera w segmencie pomp ciepła na wszystkich kluczowych rynkach w Europie.

Źródło: www.gov.pl.

Europejski rynek pomp ciepła

W 2021 r. na europejskim rynku pomp ciepła odnotowano sprzedaż ponad 1 mln tych urządzeń. Zgodnie z szacunkami, do 2025 r. rocznie będzie instalowanych co najmniej 3 mln pomp ciepła. Oznacza to roczny wzrost na poziomie około 30 proc. Japoński producent zdecydowanie reaguje na rosnący popyt w Europie. Do 2025 roku zatrudnienie w fabryce znajdzie 1000 osób. 

Fabryka wyprodukuje 400 tys. pomp ciepła rocznie

W lipcu 2024 r. nastąpi pełny rozruch fabryki. Będzie to wtedy pierwszy w pełni zeroemisyjny zakład.

“Jestem przekonany, że nasze moce produkcyjne będą w stanie w przyszłości obsłużyć nasz rodzimy rynek i nie tylko. Jeśli będzie większe zapotrzebowanie na ten asortyment to mamy w Europie wiele zakładów, które mogą nas wesprzeć.” - komentuje Tomasz Dobryniewski dyrektor zarządzający firmą Daikin w Polsce.

Tomasz Dobryniewski zaznacza również, że w przyszłości moce produkcyjne zakładu w Ksawerowie mogą zostać zwiększone. Jak zaznaczył dyrektor zarządzający, na ten moment zapotrzebowanie na pompy ciepła na rynku polskim kształtuje się na poziomie 80 tys. urządzeń rocznie.

“Z roku na rok będzie ono rosło. Natomiast nasza zdolność produkcyjna, docelowo będzie na poziomie 400 tys. sztuk. To ile z tego sprzedamy w Polsce, będzie zależało od tego jakie będzie zapotrzebowanie”. - dodaje Tomasz Dobryniewski.

Źródło: Daikin.

Największa inwestycja w województwie łódzkim

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zaznaczył, że Polska prowadziła ze stroną japońską intensywne rozmowy, czego efektem jest zapowiedź inwestycji w fabrykę.

“To będzie największa inwestycja w województwie łódzkim i taka, na której nam najbardziej zależy: innowacyjna, z dobrymi miejscami pracy, o bardzo wysokich nakładach inwestycyjnych. Co więcej oparta na najnowocześniejszych i ekologicznych rozwiązaniach.” - komentuje Minister Rozwoju i Technologii.

Źródło: Daikin, www.gov.pl. Zdjęcie główne: Daikin.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia