2020 r. był trudny dla branży energetycznej, która zetknęła się m.in. z przerwanymi łańcuchami dostaw. Pomimo kryzysu gospodarczego na całym świecie, w UE łączna moc zainstalowana w energetyce słonecznej zwiększyła się o 11 proc., czyli 18,7 GW. Jest to największy wzrost w energetyce słonecznej od 2011 r. Łączna moc zainstalowana w fotowoltaice w Europie wyniosła 137,2 GW.

Liderem rynku były Niemcy, które zainstalowały 4,8 GW w fotowoltaice. Na kolejnym miejscu uplasowała się Holandia z 2,8 GW oraz Hiszpania z 2,6 GW. Dla Hiszpanów oznacza to spadek, gdyż w 2019 r. byli liderami. Należy jednak zauważyć, że 1,5 GW w hiszpańskich instalacjach słonecznych to inwestycje realizowane bez wsparcia państwa, na bazie długoterminowych kontraktów na zakup energii elektrycznej PPA (ang. Power Purchase Agreement). Polska odnotowała 2,2 GW, czyli dwukrotnie więcej, niż w 2019 r. Pierwszą piątkę liderów europejskich zamyka Francja z 945 MW.

fot. SolarPower Europe

fot. SolarPower Europe

SolarPower Europe przewiduje, że w 2024 r. łączna moc zainstalowana w energetyce słonecznej w Europie wyniesie 252 GW. Stowarzyszenie prognozuje, że w 2021 r. przybędzie 22,4 GW mocy zainstalowanej, 27,4 GW w 2022 r., 30,8 GW w 2023 r. oraz 35 GW w 2024 r. Eksperci organizacji branżowej podkreślają, że wyniki będą utrzymane w przypadku jeszcze większych wysiłków branży fotowoltaicznej. Szansą są środki finansowe kierowane na odbudowę europejskich gospodarek. Transformacja energetyczna ma być jednym z obszarów inwestycji, zgodnie z przełomową strategią UE – Europejskim Zielony Ładem.

Przedstawiciele europejskiego stowarzyszenia wskazali, że popularność inwestycji w energetykę słoneczną wynika z konkurencyjności kosztowej, skalowalności oraz innowacyjności. Rozwiązania fotowoltaiczne mogą być implementowane do różnych zastosowań – od domów, po wielohektarowe obszary czy ogrody i biurowce.

Ambicje fotowoltaiczne UE

Pod koniec stycznia z przedstawicielami branży fotowoltaicznej spotkała się europejska komisarz ds. energii, Kadri Simson. Przedstawicielka KE przekazała, że Komisja ma nadzieję podwojenia obecnych zasobów słonecznych w Europie, by osiągnąć cel 320 GW w 2030 r. Trzy razy więcej mocy spodziewane jest w 2050 r.

Simson odniosła się do strategii Fali Renowacji oraz modernizacji sektora budownictwa, które mają być przy okazji bodźcem rozwojowym OZE. Simson wskazała, że trzeba się upewnić, że nie będzie przeszkód w instalowaniu mikroinstalacji OZE na dachach modernizowanych budynków. Ważne będa normy i regulacje dotyczące montażu takich instalacji.

Komisja Europejska przedstawiła plan celu klimatycznego, którym jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w Europie o 55 proc. do 2030 r.  w porównaniu do poziomów z 1990 r.). Energetyka słoneczna jest kluczowym sektorem technologicznym leżącym u podstaw realizacji ambicji UE.

Wskazała na potencjał europejskiego przemysłu. Firmy z UE utrzymały w 2020 r. wiodącą pozycję w Europie jak Enerparc, Engie, Enel Green Power czy BayWa.re. Podmioty zdołały także podbić światowy rynek.

Źródło: SolarPower Europe/Komisja Europejska

Redakcja GLOBEnergia