Europejski rynek przydomowych magazynów energii wzrośnie o ponad 400 proc. do 2025 roku

Europejskie stowarzyszenie energetyki słonecznej SolarPower Europe przedstawiło 5-letnie prognozy dla rynku domowych magazynów energii. Rynek ten wzrośnie o ponad 400 proc. - z poziomu 3 GWh zainstalowanych w 2020 roku do 12,8 GWh w 2025 roku.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka
Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Podziel się

SolarPower Europe opublikował swój coroczny raport "European Market Outlook for Residential Battery Storage" na 2021-2025. Analizując synergię pomiędzy instalacjami słonecznymi i magazynami energii, nowe dane pokazują, że w 2020 roku liczba zainstalowanych w budynkach magazynów energii wzrosła o 44 proc. do 140 tys. jednostek. Oznacza to, że po raz pierwszy w ciągu 12 miesięcy w Europie zainstalowano ponad 100 tys. systemów magazynowania energii, a roczna moc instalacji po raz pierwszy osiągnęła poziom 1 072 MWh, wyznaczając tym samym nowy kamień milowy w europejskim procesie transformacji energetycznej.

W 2019 roku pojemność zainstalowana w przydomowych magazynach energii sięgnęła 2 GWh i zwiększyła się do ponad 3 GWh w 2020 roku, co tanowi 54 proc. wzrost r/r. Całkowita pojemność magazynowa wzrosła 14-krotnie, w porównaniu z sytuacją rynkową sprzed zaledwie 5 lat.

Źródło: SolarPower Europe

W 2021 roku eksperci spodziewają się zainstalowania 1,37 GWh pojemności w magazynach domowych, co oznacza wzrost o 28 proc.w stosunku do poziomu z 2020 roku. W średnim scenariuszu rynek wzrośnie w skali roku o 2,51 GWh w 2025 roku, co oznacza zwiększenie rocznego przyrostu o 134 proc. w stosunku do roku 2020 roku. Oznacza to, że rozwój rynku zacznie się stopniowo dynamizować.

Według prognoz, w optymalnych warunkach europejscy prosumenci w Europie mogliby eksploatować baterie o łącznej pojemności 14,6 GWh do końca 2025 roku, w porównaniu z 10,2 GWh w najbardziej pesymistycznym scenariuszu.

Źródło: SolarPower Europe

Wyróżnia się niemiecki rynek

W czasie, gdy Europa zmaga się z kryzysem cen energii, raport pokazuje opłacalność instalacji magazynowania energii w celu wsparcia domowych instalacji fotowoltaicznych. W ubiegłym roku w Niemczech gospodarstwa domowe instalujące systemy słoneczne i magazynowe klasy premium skorzystały z niskich cen energii utrzymujących się średnio na poziomie 12,2 eurocentów/kWh, co stanowi prawie jedną trzecią typowej ceny energii elektrycznej w tym kraju.

Magazyny energii występują jako wsparcie dla domowych instalacji PV najczęściej w Niemczech, gdzie zainstalowano 70 proc. nowych mocy magazynowych. Pięć największych rynków - Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Austria i Szwajcaria - zainstalowało łącznie 93 proc. nowych europejskich przydomowych instalacji hybrydowych – słoneczno-magazynowych.

- Wraz ze wzrostem popularności energii słonecznej w budynkach mieszkalnych, coraz więcej gospodarstw domowych zdaje sobie sprawę, że domowe systemy magazynowania energii pozwolą zmaksymalizować wartość ich systemów fotowoltaicznych. Podczas gdy Europa jest coraz bardziej dotknięta szokiem cenowym związanym z gazem, energia słoneczna i magazynowanie są jasną odpowiedzią na niestabilne ceny energii – wyjaśnia Walburga Hemetsberger, dyrektor generalny SolarPower Europe.

Dodaje, że połączenie produkcji energii słonecznej i technologii magazynowania jest kluczem do osiągnięcia neutralnej klimatycznie UE do 2050 roku.

- Nie tylko umożliwi to UE zwiększenie udziału OZE, ale co ważne, energia słoneczna i magazynowanie będą dostarczać niezawodną, czystą i opłacalną energię do domów i przedsiębiorstw w godzinach szczytu. Krajowi decydenci muszą dostrzec ten ogromny potencjał i znacząco uwzględnić rozproszone magazynowanie w rewizji swoich krajowych planów energetycznych i klimatycznych – wskazała.

Z kolei Michael Schmela, szef działu Market Intelligence w SolarPower Europe, wskazał, że jeśli chcemy, aby rynek domowych magazynów rozwinął się poza kilkoma krajami i pomógł chronić obywateli przed rosnącymi cenami energii, europejskie władze muszą działać szybciej, aby w pełni wdrożyć pakiet „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków".

Konieczne jest wzmocnienie i zmodernizowanie sieci elektroenergetycznej. Aktywne i regularne planowanie sieci musi być prowadzone na poziomie przesyłu i dystrybucji, a operatorzy systemów muszą zapewnić przejrzystość w zakresie obecnych i przyszłych potrzeb systemu – wyjaśnia Schmela.

Źródło: SolarPower Europe