Pięć regionów partnerskich z czterech państw członkowskich UE spotyka się, aby wspólnie realizować projekt VIS NOVA (Północna Saksonia – Bad Düben/DE, Schwäbisch-Hall/DE, Mikroregion Tullnerfeld West/AT, Małopolska/PL, Region Południowo-Zadunajski/HU).

Wzmocnienie niezależności energetycznej władz lokalnych jest wspierane przez Program dla Europy Środkowej, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Tym razem spotkanie odbędzie się w Crailsheim, gdzie jest organizowana Międzynarodowa Konferencja Końcowa.

W dniu 19 listopada br. w Crailsheim (Szkoła im. Eugen Grimminger) spotkają się przedstawiciele Partnerów projektu VIS NOVA, władz lokalnych, ekspertów energetycznych i dostawców energii aby dyskutować na temat europejskiego wymiaru lokalnego planowania energetycznego. Konferencja stworzy również możliwość zapoznania się z unijnymi i krajowymi sposobami finansowania działań na rzecz zrównoważonej energii.
 
Co jest najważniejsze – konferencja poświęcona będzie prezentacji i analizie inwestycji pilotażowych zrealizowanych przez Partnerów projektu VIS NOVA z Powiatu Gorlickiego, Powiatu Północnej Saksonii, Powiatu Tulln, Regionu Południowo-Zadunajskiego i Powiatu Schwäbisch-Hall. Prelegenci z każdego regionu partnerskiego zaprezentują przeprowadzone inwestycje i ich rezultaty.
Realizacja projektu VIS NOVA rozpoczęła się w maju 2011 roku, aktualnie wkracza w fazę końcową. Wiele wyników prac, jak analiza SWOT, analizy wykonalności i Plany Efektywności Energetycznej są ogólnie dostępne dla społeczności.
W dniu 20 listopada odbędzie się ostatnie spotkanie robocze Partnerów projektu VIS NOVA.

Źródło: energieZENTRUM  oraz AGH Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

    agh   energezentrum1   

central europe   vis nova