Europejskie testy prototypu turbiny wiatrowej o najwyższej na świecie wydajności.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

2.5-120photo2
28 marca uruchomiono prototyp 2.5-120 – turbiny wiatrowej dużej mocy. Jednostka jest testowana w Wieringermeer w Holandii. Model ten to pierwsza zaprojektowana przez GE turbina wiatrowa, tzw. „brillant machine”. Zastosowane w niej rozwiązania pozwalają osiągnąć wyższy poziom produkcji energii oraz produktywność, dając w efekcie dodatkowe źródła przychodu dla klientów.

2.5-120.photo1

   

Zaprezentowany w styczniu model 2.5-120 wykorzystuje możliwości Internetu przemysłowego. Analiza tysięcy danych na sekundę umożliwia efektywniejsze zarządzanie trudno przewidywalną energią wiatru. Turbina integruje systemy magazynowania energii i zaawansowane algorytmy pogodowe. Jednocześnie bezpośrednio komunikuje się z sąsiednimi turbinami, technikami i operatorami.
Model 2.5-120 w porównaniu do poprzedniego, notuje odpowiednio 25 i 15 procent wzrostu w obszarze wydajności i produkcji energii.
Na obszarach o niskich prędkościach wiatru pomimo mniej sprzyjających warunków zaawansowane systemy sterowania turbiną i wirnik o długości 120 metrów pozwalają na przechwycenie większej ilości energii i zwiększoną produkcję elektryczności. Wyższa wieża – dzięki której gondolę można umieścić nawet na wysokości 139 metrów - pozwala instalować turbiny na gęsto zalesionych obszarach Europy czy Kanady.

Źródło: www.ge.com