Fabryka Vestas’a w Polsce coraz bliżej! Producent czeka na decyzję środowiskową

vestas, turbina wiatrowa,

Realizacja inwestycji jaką jest budowa fabryki łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas weszła na nowy etap. Regionalna Dyrekcja Urzędu Środowiska w Szczecinie informuje o wszczęciu postępowania w sprawie wydania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach (DŚU) dla planowanego przedsięwzięcia. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

vestas, turbina wiatrowa,

Podziel się

  • Vestas planuje otwarcie dwóch zakładów produkcyjnych na terenie Szczecina. W północnej części ma powstać najnowsza inwestycja, czyli fabryka łopat do turbin wiatrowych.
  • Zakład ma dać zatrudnienie nawet dla tysiąca osób. Jednocześnie zasilić lokalny rynek offshore i pozwolić na eksport.
  • W obliczu wytężonych inwestycji w morskie farmy wiatrowe można się spodziewać kolejnych podobnych inwestycji w moce wytwórcze na terenie północnej Polski. 

Kolejny krok

Vestas to duński producent, sprzedawca, instalator i serwisant turbin wiatrowych. W 2020 roku firma była największym wytwórcą turbin wiatrowych na świecie. Jednocześnie ich autorska konstrukcja turbiny VCS pozostaje najpopularniejszą globalnie platformą wiatrową. Tym samym uruchomienie fabryki światowego giganta na terenie szczecińskiego osiedla administracyjnego Skolwin budzi duży entuzjazm. 

Dnia 8-go maja Regionalna Dyrekcja Urzędu Środowiska w Szczecinie udostępniła informacje o wszczęciu postępowania w sprawie wydania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach (DŚU) w sprawie budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas wraz z infrastrukturą towarzyszącą. 

Fabryka łopat wiatrowych została zakwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko. Dlatego uzyskanie DŚU jest konieczne dla tej inwestycji. 

Ostatnie lata to okres kluczowych inwestycji dla rozwoju offshore w Polsce

Napęd dla polskiego offshoru?

Lokalizacja fabryki nie jest przypadkowa. Najbliższe lata dla polskiej energetyki wiatrowej to przede wszystkim rozwój offshor’u, czyli morskich farm wiatrowych. Takie elektrownie wymagają dedykowanych turbin wiatrowych. Dlatego budowa fabryk (bo w Szczecinie powstaną dwie) jest konieczna dla zaspokojenia lokalnego popytu. Oprócz produkcji łopat, Szczecin zyska fabrykę na wyspie rzecznej - Ostrów Brdowski. Tam z kolei mają być montowane gondole turbin wiatrowych.

Duński producent zamierza produkować łopaty do turbin wiatrowych przede wszystkim do swojego flagowego modelu V236-15MW. Są to turbiny typowo offshore’owe. Ten typ turbiny został już m.in. zamówiony przez Orlen z Northland Power dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Ulokowanie części mocy produkcyjnych w Polsce pozwoli na zmniejszenie kosztów dostawy produktów do lokalizacji docelowych. 

Poza tym Szczecin zyska ponad 1 000 nowych miejsc pracy. Zakład produkcji łopat powstanie w północnej części Szczecina i ma zostać uruchomiony do 2026 r. Producent poinformował, że jest to strategiczna lokalizacja. Oprócz wsparcia lokalnego offshore’u, fabryka ma eksportować podzespoły do zagranicznych projektów. 

Źródła: Vestas, gospodarkamorska.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia