Fabryka baterii w Jaworze jest drugą już inwestycją Mercedes-Benz Cars w tej lokalizacji. Pierwszą z nich jest inteligentna fabryka zaawansowanych technologicznie silników do pojazdów konwencjonalnych. W czerwcu tego roku, zaledwie po 6 miesiącach od ogłoszenia decyzji o poszerzeniu inwestycji w Jaworze, ustawiono pierwsze elementy konstrukcyjne – podpory pod halę produkcyjno-montażową.

Jak wynika z założeń, zakład w Jaworze zamierza produkować ok. 100 tysięcy sztuk baterii rocznie. Montaż baterii ma być wyposażony w najnowocześniejsze technologie i, podobnie jak fabryka silników, będzie zaopatrywany w energię odnawialną. Seryjna produkcja baterii do pojazdów z rodziny EQ (Electric Intelligence) rozpocznie się na początku kolejnej dekady.

Globalna sieć produkcji baterii elektrycznych

Daimler inwestuje ponad miliard euro w globalną sieć produkcji baterii Mercedes-Benz Cars. Obecnie ta sieć to dziewięć fabryk w siedmiu lokalizacjach na trzech kontynentach:
dwie fabryki w Kamenz – Niemcy, trzy fabryki w podzakładach Brühl i Hedelfingen i przy fabrykach w Untertürkheim i Sindelfingen – Niemcy, w Yizhuang Industrial Park w Pekinie – Chiny, Tuscaloosa – USA, Bangkoku – Tajlandia. Fabryka baterii w polskim Jaworze jest dziewiątą inwestycją tego typu.

mercedes benz

Źródło: Mercedes-Benz

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z budowy Fabryki Baterii Mercedes-Benz w Jaworze!

jawor

 

jawor

jawor

jawor

jawor

jawor

Po film z budowy zapraszamy TUTAJ

Serce pojazdu

Dla marki Daimler, bateria to serce pojazdu elektrycznego, tak jak sercem konwencjonalnych pojazdów był silnik spalinowy. Producent traktuje baterie jako integralną część architektury pojazdu. Zapewne dlatego koncentruje się na inteligentnym systemie montażu baterii elektrycznych. Producent baterii kupuje ogniwa na rynku światowym, a produkowane są one według specjalnie przygotowanych specyfikacji. Do 2022 r. firma planuje elektryfikację całego portfolio Mercedesa proponując klientom różne wersje pojazdów z napędem elektrycznym w każdym segmencie.

Źródło zdjęć: media.daimler.pl

Redakcja GLOBEnergia