Facebook inwestuje w odnawialne źródła energii

Koncerny z sektora IT coraz częściej interesują się OZE oraz efektywnością energetyczną. Na tym polu najbardziej wybija się Google, który od tego roku jest w całości zasilany za pomocą odnawialnych źródeł energii. Tymczasem okazuje się, że niezwykle przyjazną zielonej energetyce marką jest też… Facebook.

Firma udostępniająca znany na całym świecie portal społecznościowy już jakiś czas temu podjęła się celu całkowitego przejścia na OZE. Na chwilę obecną, jedynie kilka centrów przetwarzania danych firmy jest w 100% zasilanych przy pomocy odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie nowe biura oraz data centers są tworzone tak, by maksymalnie ograniczyć wykorzystanie wody, ciepła i energii elektrycznej. Jednocześnie są one wznoszone z materiałów szybko biodegradowalnych. Celem tak rygorystycznego podejścia jest otrzymanie certyfikatu LEED Gold, który zaświadcza o niskim wpływie budowli na środowisko przyrodnicze.

Sam plan przejścia na 100% OZE ma być realizowany etapowo. Pierwszym z kroków okazało się osiągnięcie 25% udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu – został on osiągnięty już w 2015 roku. Obecnie trwa dochodzenie do 50%, który mają zostać zrealizowane do końca 2018.

Osiągnięcie tego jest realizowane poprzez podpisywanie długotrwałych umów z producentami energii z OZE. Wczoraj pojawiła się informacja, że Facebook podpisał zgodę na odbiór prądu z 294 MW farmy wiatrowej w Norwegii. Ma ona obowiązywać przez najbliższe 15 lat.

Na mocy umowy, internetowy gigant będzie każdego roku odkupował 1000 GWh energii elektrycznej, które następnie zasilą jego centra przetwarzania danych w Odense (Dania) oraz Lulea w Szwecji. W ten sposób firma należąca do Marka Zuckerberga rozdysponuje ponad 400 milionów euro.

Farma wiatrowa niedaleko miejscowości Stavanger będzie produkowała elektryczność przy pomocy 70 turbin o mocy 4,2 MW każda. Jej budową zajmie około roku i przeprowadzi ją miejscowa firma Norsk Vind Energi, a na operatora został wyznaczony Vattenfall.

Dla Vattenfalla jest to największa umowa o zarządzanie farmą wiatrową, jaką zawarł z zewnętrznym, prywatnym inwestorem.

Źródło: windpowermonthly.com, Facebook

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia