Facebook dąży do celu jakim jest osiągnięcie zasilania w 100% ze źródeł odnawialnych do końca 2020 roku. Teraz podpisał umowy na 806 MW nowych mocy słonecznych i wiatrowych w związku z projektami w Irlandii i Stanach Zjednoczonych.

Facebook podpisał umowy na zakup energii słonecznej i wiatrowej z projektów w Utah, Ohio, Illinois, Tennessee i Irlandii. Wszystkie kontrakty będą wspierać cel, jakim jest zaspokajanie 100% zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych do końca tego roku .
Projekty są zróżnicowane pod kątem położenia i obejmują szeroką gamę deweloperów. Facebook podpisał umowy z Brookfield Renewable Partners, DE Shaw Renewable Investments i Apex Clean Energy.

Centra danych wymagają specjalnego traktowania?

Każde nowe centrum danych wymaga unikalnego planu energetycznego, który uwzględnia takie czynniki, jak jego specyficzne potrzeby energetyczne, istniejąca infrastruktura lokalna, wkład społeczności, pogoda i zasoby naturalne. Firma zwykle podpisuje zobowiązania dotyczące nowych odnawialnych źródeł energii co najmniej dwa lata przed osiągnięciem pełnej operacyjności centrum danych.

Bobby Hollis, Dyrektor ds. Globalnej Energii i Środowiska, przyznaje że największym wyzwaniem był ogólny charakter sektora energetycznego. Tradycyjny model biznesowy przedsiębiorstw energetycznych zazwyczaj nie pozwalał klientom wybierać, skąd pochodzi ich energia. Zespół prowadzony przez Hollisa wykorzystał swoje doświadczenie, aby pokazać, w jaki sposób przedsiębiorstwa energetyczne mogą umożliwić klientom wybór energii odnawialnej, bez zwiększania kosztów dla innych. Dodanie energii odnawialnej może w rzeczywistości często obniżyć te koszty.

Poszukujemy przedsiębiorstw energetycznych, które chcą współpracować ze swoimi klientami i opracowywać nowe opcje na miarę XXI wieku, które pomogą zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej i zmniejszyć zależność od paliw kopalnych. – powiedział Bobby Hollis

Jak twierdzi Hollis, Facebook doprowadził do zmiany podejścia do energii odnawialnej w kilkunastu stanach, współpracując z partnerami użyteczności publicznej w celu zaprojektowania i przyjęcia nowych opcji energii odnawialnej dla swoich klientów.
Do tej pory Facebook podpisał umowy na ponad 5 GW mocy z odnawialnych źródeł energii, przy czym obecnie działają 2 GW. Oczekuje, że do końca tego roku pojawi się kolejne 1,5 GW energii wiatrowej i słonecznej.

Inwestycje

Facebook zainwestował w wiele znaczących projektów słonecznych w całych Stanach Zjednoczonych. W Nowym Meksyku ma 100 MW rozłożonych na dwa projekty, aby zasilać centrum danych Los Lunas. Współpracował również z władzami Tennessee Valley (TVA) przy dwóch projektach słonecznych o łącznej mocy 377 MW, aby wesprzeć swoje centrum danych w Huntsville w stanie Alabama.

Centrum danych w Los Lunas w Nowym Meksyku, źródło: Facebook

W listopadzie Facebook ogłosił dwa z największych projektów słonecznych, jakie do tej pory podjął – projekt Prospero Solar o mocy 300 MW w hrabstwie Andrews w Teksasie oraz projekt solarny Cove Mountain 2 o mocy 122 MW w hrabstwie Iron w stanie Utah. Oczekuje się, że oba projekty zostaną ukończone w tym roku.
Facebook będzie również czerpał energię z jednego z największych projektów słonecznych w Teksasie, projektu słonecznego Roadrunner o mocy 497 MW, zlokalizowanego w hrabstwie Upton.

Źródła: pv-magazine.com, tech.fb.com

Redakcja GLOBEnergia