Dostępne moce

Typoszereg składa się z trójfazowych jednostek o mocy 8, 10, 12, 15, 17, 20, 23 kW, występują też jednostki 30 kW, 40 kW, 47 kW, ale promowane oddzielnie i w innych obudowach, większe gabarytowo. Można wnioskować, że producent rynku zbytu upatruje w średnich i dużych instalacjach. Równocześnie zapewne liczy się z faktem, że ten kawałek tortu ma już wielu amatorów. Zastanawiające, że moce 10 i 15 kW występują na ulotkach w opisach typoszeregu, nie ma ich natomiast w cennikach.

Wygląd

W opinii wielu falowniki dla fotowoltaiki to nie urządzenia, które miałyby stanowić ozdobę. Pomimo tego falowniki Huawei serii Sun2000 nie mają typowo “przemysłowego” typu urody – jasna pokrywa, estetyczny czarno-biały wyświetlacz w kontrastującej obwódce, w której umieszczono przyciski do sterowania zawartością wyświetlaną na ekranie. Jak na urządzenie stosowane w energetyce – całkiem ładne.

Wymiary

Niezależnie od mocy, urządzenia w tym typoszeregu mają wymiary 52 x 610 x 25,5 cm (szerokość x wysokość x głębokość) i wagę 40 kg (trzy jednostki o najmniejszej mocy) lub 48 kg.

Innowacje

Huawei kusi swoich potencjalnych klientów całkiem sporą liczbą innowacji, które zastosowano w falownikach z serii Sun2000. Trzeba zgodzić się z opinią, że falowniki Huawei to autorskie projekty, a nie kopia niemieckich rozwiązań. Stosując urządzenie z tej serii, otrzymujemy możliwość ochrony modułów PV naszej instalacji przed degradacją wywołaną indukowanym napięciem.

Nowy jest algorytm wyszukiwania globalnego MPP, a przy okazji falownik Huawei oferuje zdalny dostęp do krzywej napięciowo-prądowej, co ułatwia diagnostykę nieprawidłowego funkcjonowania instalacji (obecnie usługa analizy krzywej I-U dostępna jest zdalnie przez serwis Huawei). Jako dużą zaletę można poczytać odporność inwertera na asymetrię w sieci, a także fizyczne odłączenie podczas nocy elementów transformujących prąd od sieci, co niweluje problem powstawania i późniejszej kompensacji mocy biernej.

Interfejs

Wspomniany czarno-biały wyświetlacz oferuje dostęp do menu w języku polskim, co jest dużą zaletą i dowodem, że Huawei poważnie myśli o polskim rynku.

Podstawowymi metodami komunikacji falownika są USB oraz RS485, modele z górnego przedziału mocy mają także możliwość komunikacji PLC (komunikacja po kablach AC, która eliminuje potrzebę sieci RS485). Niestety, komunikacja globalna to konieczność dokupienia data loggera, który kosztuje kilkaset euro. Pojawia się wiele opinii, że jak na giganta IT Huawei mógłby dopracować jeszcze rozwiązania w zakresie komunikacji.

Falownik Huawei z serii Sun200

Falownik Huawei z serii Sun200

Zabezpieczenia

W opinii wielu zabezpieczenia to mocna strona falowników Huawei z serii Sun2000. Posiadają one wbudowane ochronniki przepięciowe typu II (klasa C) zarówno po stronie AC jak i DC, zaś ochrona nadprądowa po stronie DC występuje w formie wyłączników nadprądowych, a nie elementów topliwych. To odpowiednik po stronie DC stosowanych w instalacjach wyłączników S301 i S303 vel “hebelek”, a nie klasycznych “korków”, tak więc wewnątrz obudowy nie występują elementy, które trzeba by wymieniać w czasie prawidłowej pracy urządzenia.

Osiągi

Producent deklaruje, że urządzenia z serii Sun2000 osiągają sprawność liczoną według standardów europejskich wynoszącą do 98,3%, nieźle. Dużą zaletą jest obecność dwóch lub nawet trzech MPP trackerów. Jak zwykle – na jeden MPPT przypadają dwa wejścia. Pomimo, iż maksymalne napięcie wejściowe falownika Huawei to 1000V, MPP tracker z pełną mocą pracuje w zakresie 320 – 800V, czyli dla optymalizacji pracy modułów – nie powinniśmy stosować szeregów dłuższych niż 20 klasycznych modułów PV, co jest standardem na rynku.

Dużą zaletą jest system chłodzenia naturalną konwekcją – im mniej elementów ruchomych w urządzeniu – tym lepiej. Kolejną jest wbudowany rozłącznik DC, co jest powszechnie spotykane na rynku.

Na urządzenia obowiązuje gwarancja 5 lat z możliwością jej przedłużenia aż do 20 lat (z wartościami pośrednimi co 5 lat), jednak na terenie Polski nie funkcjonuje bezpośrednia sieć serwisowa. Awarię urządzenia klient zgłasza do helpdesku, jeśli usterkę obejmuje gwarancja. Uszkodzone urządzenie wysyłane jest do firmy, a nowy falownik instalowany, też na koszt Huawei, przez firmę instalacyjną. Falownik dostarczany jest z magazynu zlokalizowanego na terenie Węgier, więc nowe urządzenie trafia do nas w czasie ok. 2-3 dni roboczych.

Montaż

Podejście ze strony ze strony DC to H4 złącze typu H4, po stronie AC – C16/3. Uwaga praktyczna! Złącze AC falownika posiada zapadkę, która uniemożliwia proste wyciągnięcie wtyczki. Rozłączenie kabla AC wymaga podniesienia zapadki, która na pierwszy rzut oka nie jest widoczna. Mimo iż takie rozwiązanie może wydawać się uciążliwe, zabezpiecza falownik przed przypadkowym rozłączeniem przez postronne osoby.

Wraz z falownikiem otrzymamy w zestawie komplet akcesoriów, w tym solidny uchwyt wraz z kołkami rozporowymi przeznaczonymi do jego przytwierdzenia.

Ceny

Duży plus typoszeregu falowników Huawei z serii Sun2000 to cena. Najmniejszy inwerter o mocy 8 kW możemy kupić już od około 7 650 zł (ok. ~0,95 zł/Wp), zaś inwerter 23 kW kosztuje około 11 220 zł (~0,49 zł/Wp). Jednostka 33 kW wyceniana jest już od 14 100 zł (~0,43 zł/Wp).

+ Zalety

  • Wiele innowacyjnych rozwiązań,
  • Bogate wyposażenie w zakresie zabezpieczeń w standardzie,
  • Dobry stosunek ceny do jakości,
  • Interfejs w języku polskim,
  • Łatwa konfiguracja i zmiana parametrów,
  • Cicha praca.

– Wady

  • Mały typoszereg, na chwilę obecną brak falowników o mocach poniżej 8 kW,
  • Konieczność zakupu data loggera do komunikacji globalnej.

Bartłomiej Ciapała

Redaktor GLOBEnergia