Sungrow Power Supply Co. zaprezentowała pierwszy na świecie falownik szeregowy o mocy 80 kW pracujący na napięciu 1500 V po stronie prądu stałego (DC). Do tej pory na rynku były dostępne jedynie falowniki centralne, które mogły pracować w instalacjach DC 1500 V. Pojawienie się falowników szeregowych o takim napięciu pracy pozwoli na pełną optymalizację kosztów z wykorzystaniem modułów 1500 V, które są dostępne w ofertach czołowych producentów. Falownik szeregowy 1500 V DC to urządzenie, którego branża PV domagała się od dłuższego czasu, ponieważ wpłynie pozytywnie na obniżenie kosztów  generacji energii elektrycznej w elektrowniach fotowoltaicznych.

Dla projektu 2,5 MW farmy PV, przy zastosowaniu falowników i modułów 1500 V koszty okablowania po stronie DC mogą zostać zredukowane nawet do 30%.

Falownik szeregowy 1500 V DC

Falownik szeregowy 1500 V DC, źródło: Sungrow

Co więcej, opatentowana konstrukcja opisywanego falownika – SG80HV – pozwala na podniesienie sprawności nawet do 99%. Jest on w stanie pracować przy 10% przeciążeniu nawet w temperaturze 45oC i może uniknąć strat energii spowodowanych wysokimi temperaturami zewnętrznymi dzięki wysokiej jakości systemowi chłodzenia.

W przypadku małej instalacji fotowoltaicznej falowniki szeregowe obsługują wszystkie moduły. Jeśli mamy do czynienia z większą instalacją, jedynie jej część. Przed podłączeniem do falownika moduły PV łączone są szeregowo w łańcuchy. Jedynie w przypadku falowników o większej mocy lub modułów o niskim natężeniu prądu niektóre łańcuchy mogą być połączone równolegle.

Firma Sungrow specjalizuje się w falownikach i technologiach magazynowania energii. Założona w 1997 roku, obecnie ma 10% udziału w rynku światowym – w tym m.in. 30% udziału w rynku chińskim i 20% w niemieckim.

Źródło: PV-Tech, Sungrow

Opracowanie: redakcja GLOBEnergia