Oprócz tego, że falowniki są elementem niezbędnym w każdej instalacji, to są dodatkowo, drugim po modułach, najbardziej kosztownym elementem systemu fotowoltaicznego.

Od doboru odpowiedniego falownika zależy jakość produkowanej energii i wydajność całej instalacji.

W kwartalniku GLOBEnergia 2/2017 redakcja GLOBEnergia przygotowała dla Państwa zestawienie jednofazowych falowników, które najczęściej pojawiają się w ofertach mikroinstalacji firm z branży. Warte uwagi jest to, że w zestawieniu pojawiają się urządzenia produkowane w Azji, Europie i w Polsce!

Pialiśmy już, że wszystkie modele ujęte w zestawieniu to modele beztransformatorowe, o sprawności maksymalnej od 97% do 99,2%. Sprawność europejska sięga w tych modelach poziomu 98,8%. Modele, które prezentujemy w raporcie ważą od 7kg do nawet 26kg. Najcichsze urządzenia mogą pracować z emisją hałasu na poziomie nawet 15 dB czyli bardzo cicho.

Falowniki jednofazowe – ile kosztują?

Najtańsze modele zaczynają się od 2 200 zł netto. Tyle należy zapłacić za falownik firmy Growatt, model Growatt 30000S/TL, o wyjściowej mocy maksymalnej po stronie AC na poziomie 3 kW. Nieco więcej, bo 2 268,00 zł netto należy zapłacić za falownik firmy Samil Power, model Solar River 3400 TL-D. To również urządzenie o mocy 3 kW.

Najdroższy z zestawieniu falownik to falownik Steca Elektronik, model Steca Grid 3010. Za to urządzenie o mocy 3 kW trzeba zapłacić 4 640 zł netto.

W przeliczeniu na kW mocy, ceny jednofazowych falowników fotowoltaicznych zaczynają się od 733 zł netto/kW, a sięgają poziomu 1546 zł netto/kW.

Rozpiętość cen jest więc dość znaczna. Z różnic, które rzucają się w oczy po analizie zestawienia wynika, że tańsze modele nie mają fabrycznie wbudowanego monitoringu. W każdym droższym modelu jest wbudowany monitoring. Nie jest to jednak wyznacznik ceny – modele niewiele droższe od najtańszych również posiadają monitoring wbudowany. Najdroższe modele w zestawieniu mają chłodzenie zapewnione przez wentylator, podczas gdy pozostałe modele mają chłodzenie naturalne. Jeśli jednak mowa o kwestii częstszego serwisu urządzeń z wentylatorami i ich głośniejszej pracy są wątpliwym powodem dla którego ceny powinny być wyższe.

Nie można także uzależnić poziomu ceny od wartości sprawności maksymalnej. Modele tańsze mają niejednokrotnie sprawność deklarowaną przez producenta na poziomie wyższym niż te droższe egzemplarze.

Redakcja GLOBEnergia