Dobry przykład

Ministerstwo, które w głównej mierze zajmuje się promowaniem rządowego programu “Czyste powietrze” postawiło swoją siedzibę za przykład i zainwestowało w farmę fotowoltaiczną. Nowe przedsięwzięcie będzie wytwarzać około 150 MWh czystej energii, co będzie odpowiadało za około 11,7 % rocznego zapotrzebowania energetycznego MPiT z 2018 roku.

Do tej pory zainstalowanych zostało już około 70 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. W samym I kwartale 2019 roku postawiono 11 tysięcy nowych instalacji PV. Instalacja zamontowana na dachu resortu będzie odpowiadała wielkością za mniej więcej 50 instalacji montowanych najczęściej na prywatnych domach.

Z wstępnych obliczeń wynika, że ministerstwo, uwzględniając koszty sprzedaży i dystrybucji energii, gdzie 0,47 zł/kWh to cena energii i 0,20 pln/kWh to cena dystrybucji, rocznie generowana przez MPiT oszczędność wynosić będzie ok. 100 tys. zł.

Fot. Siedziba Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Farma fotowoltaiczna, która powstanie na dachu budynku Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przy Placu Trzech Krzyży, będzie jedną z największych istniejących instalacji w stolicy. Ministerstwo posiada już wszystkie niezbędne pozwolenia, w tym zgodę konserwatora zabytków. Niedługo rozpocznie się remont całego dachu, który wymaga odnowienia i wzmocnienia. W sierpniu ogłoszony ma zostać przetarg na dostawę i montaż paneli, a ponieważ montaż instalacji nie trwa długo, można się spodziewać, że produkcja energii ruszy już jesienią tego roku.

Zaspokojenie wysokiego zapotrzebowania na prąd

Montaż instalacji PV na dachu resortu niesie ze sobą więcej korzyści. Oprócz korzystnego wpływu na środowisko, zmniejszenia kosztów rachunków za prąd czy pozytywnego przykładu dla innych samorządów, ma pokryć wysokie zapotrzebowanie na prąd. Zmiana klimatu jaka następuje w Polsce spowodowała, że w okresie letnim ciężko wyobrazić sobie pracę w pomieszczeniu bez klimatyzacji. Właśnie taką konieczność wskazał budynek ministerstwa. W zeszłym roku wykazano chęć montażu klimatyzacji w części pomieszczeń na najwyższych piętrach resortu, gdzie wysoka temperatura wręcz uniemożliwiała pracę. Okazało się jednak, że nie ma technicznych możliwości zwiększenia mocy przyłącza, którym MPiT pobiera energię z sieci. Jedynym sposobem na zwiększenie komfortu pracy urzędników jest zatem produkcja energii tu na miejscu.

Źródło: Twitter

Redakcja GLOBEnergia