We wrześniu 2015 roku, po uzyskaniu pozwoleń na budowę i innych potrzebnych dokumentów, spółka Novavis, zajmująca się planami projektowymi elektrowni w Rudzie Śląskiej, poinformowała o podpisaniu umowy współpracy z North China Power Engineering Co., Ltd. – koncernem, który miał poprowadzić budowę elektrowni. Spółka była zobowiązana do podjęcia negocjacji w sprawie utworzenia wspólnego przedsięwzięcia z chińskim inwestorem branżowym. W momencie podpisania wiążącego porozumienia inwestycyjnego NCPE zastrzegło sobie prawo bycia wykonawcą generalnym między innymi farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW w Rudzie Śląskiej.

Spółka planowała także utworzenie zakładu produkcyjnego systemów magazynowania energii, które mają stanowić w przyszłości znaczne wsparcie dla odnawialnych źródeł energii i przyczyniać się do stabilizacji sieci przesyłowych. W pierwszym roku pracy utworzonych miało zostać około 30 nowych miejsc pracy, natomiast docelowo fabryka miała zatrudniać około 300 osób.

Elektrownia/Powerplant Halemba, autor: Kris Duda

Teren elektrowni Halemba i otaczające w 2011 roku, autor: Kris Duda

Na tę chwilę spółka milczy na temat dalszych działań związanych z ewentualną realizacją projektu. W stanowisku Zarządu Novavis S.A. ws. budowy elektrowni firma wyraża nadzieję, że kolejna nowelizacja ustawy zapowiadana przez Ministerstwo Energii będzie przemyślana i nie będzie wymagała dalszych natychmiastowych nowelizacji. Jednocześnie zauważa się, że przydział wolumenu energii pozostaje w rękach Ministra Energii i nie ma żadnej gwarancji, że będzie on na tyle duży, że pozwoli uniknąć ostrej rywalizacji cenowej w ramach „koszyków”. Spółka obawia się, że przez mianę przepisów instalacje OZE będą uzyskiwały mniejsze ceny energii niż w modelu gwarantującym im odbiór energii po cenie URE. W ten sposób argumentuje się brak jakichkolwiek informacji o dalszych planach spółki.

Czy budowa elektrowni dojdzie do skutku? Czas pokaże.

Źródło: RudaSlaska.com.pl Portal Miejski