Budowę realizuje australijsko-singapurskie konsorcjum Sun Cable. Pod koniec stycznia 2021 r. sygnowało porozumienie z władzami Terytorium Północnego Australii w celu przyśpieszenia budowy podmorskiego kabla prowadzącego do Singapuru. Połączenie rodzaju HVDC będzie miało długość 3750 km (cały system przesyłowy wyniesie 4500 km). Projekt nazwano Australia-ASEAN Power Link. W ten sposób energia produkowana przez farmę słoneczną będzie eksportowana do Singapuru. Porozumienie ma pomóc w sfinalizowaniu kontraktów w zakresie dzierżawy nieruchomości oraz dotyczących relacji handlowych.

Farma słoneczna będzie obejmowała powierzchnię 12 tys. ha przy stacji Powell Creek. Lokalizacja farmy jest podyktowana łatwym dostępem do infrastruktury drogowej i kolejowej, ale przede wszystkim dobrymi warunkami słonecznymi. Deweloperzy projektu przewidują, że energią wygenerowana przez farmę pozwoli na zasilenie ok. 3 mln gospodarstw domowych, co pozwoli zapewnić ok. 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną Singapuru. Łączna wartość projektu to 23 mld dolarów australijskich.

Australia-ASEAN Power Link fot. SunCable

Australia-ASEAN Power Link fot. SunCable

Budowa rozpocznie się w 2023 r., natomiast energia elektryczna popłynie w 2027 r. Moduły dostarczy producent 5 B z siedzibą w Sydney. Partnerem doradczym projektu jest firma konsultingowa PwC.

Władze Terytorium Północnego mają nadzieję, że projekt umieści obszar federalny na międzynarodowej mapie projektów OZE. Co więcej, farmę będzie można zobaczyć także z kosmosu.

Walory gospodarcze

Władze lokalnych władz liczą, że inwestycja zwróci się w zyskach gospodarczych. Szacuje się wpływy do lokalnych budżetów administracyjnych na poziomie 8 mld dolarów australijskich (6,1 dolarów amerykańskich) w postaci podatków. Budowa farmy słonecznej wygeneruje 1500 miejsc pracy oraz 350 etatów przy obsłudze farmy. Australia-ASEAN Power Link będzie eksportować energię o wartości 1 mld dol. australijskich w skali roku.

W regionie Indo-Pacyfiku transformacja energetyczna postępuje, a udział energii dostarczanej przez OZE szybko rośnie. W Azji Południowo-Wschodniej zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie średnio o 6 proc. rocznie. Prognozuje się jego wzrost na poziomie 60 proc. do 2040 r.

Australia ma największe na świecie zasoby energii słonecznej w przeliczeniu na mieszkańca w G20 i drugie pod względem wielkości aktywa na świecie.

Źródło: PV Magazine/SunCable

Redakcja GLOBEnergia