Farma wiatrowa w Żeńsku oddana do eksploatacji

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Farma wiatrowa w Żeńsku oddana do eksploatacji

• W skład farmy wiatrowej w Żeńsku wchodzą trzy turbiny wiatrowe GE 2.5-100
• Inwestycja pomoże zwiększyć produkcję energii ze źródeł odnawialnych w Polsce

Deweloperzy działający w branży energetyki odnawialnej, oficjalnie zainaugurowały eksploatację Zespołu Elektrowni Wiatrowych Żeńsko w północno-zachodniej Polsce niedaleko miejscowości Krzęcin. Inwestycja, która składa się z trzech turbin wiatrowych 2.5-100 dostarczonych przez GE (NYSE:GE) zwiększy krajową produkcję energii ze źródeł odnawialnych i pomoże przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Zespół Elektrowni Wiatrowych Żeńsko o łącznej mocy produkcyjnej wynoszącej 7,5 MW to druga inwestycja w Polsce, wykorzystująca platformę technologiczną powyżej 2 MW opracowaną przez firmę GE. Pierwszym tego typu projektem była otwarta w ubiegłym roku w miejscowości Nekla w Wielkopolsce farma z 21 turbinami wiatrowymi GE. Na całym świecie działa obecnie ponad 550 turbin wiatrowych GE 2.5, z czego ponad 400 jest zlokalizowanych w Europie. Innowacyjne turbiny GE 2,5 zaprojektowano z wykorzystaniem sprawdzonych rozwiązań zastosowanych w turbinie GE o mocy 1,5 MW, która obecnie jest najpopularniejszym modelem megawatowej turbiny wiatrowej – na całym świecie zainstalowano ponad 16 500 tego typu jednostek.

Źródło: GE
JL

Turbiny wiatrowe GE 2.5-100 są wyposażone w wirniki o średnicy 100 metrów i zapewniają klientom wysoką roczną produkcję energii przy jednoczesnym utrzymaniu wymaganego poziomu sprawności, niezawodności i wysokiego poziomu współpracy z siecią. Wyprodukowane w fabryce turbin wiatrowych w Salzbergen w Niemczech turbiny o mocy 2,5 MW w pełni odpowiadają wymaganiom i potrzebom rynku europejskiego.

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który przekazał na jego rzecz ponad 11 milionów złotych przy całkowitej kwocie inwestycji wynoszącej blisko 38 milionów zł.

Poza kontraktem na dostarczenie turbin wiatrowych firma GE zawarła z KSM Energia Sp. z o.o. kompleksową dziesięcioletnią umowę, gwarantującą optymalne funkcjonowanie farmy wiatrowej w Żeńsku przy zachowaniu maksymalnej wydajności i dostępności.