Farmy PV na wydzierżawionych gruntach prywatnych – PGE inwestuje
PGE Energia Odnawialna (PGE EO), z Grupy PGE zbuduje nowe farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 12 MW. Farmy fotowoltaiczne powstaną na prywatnych gruntach wydzierżawionych przez spółkę. Kiedy inwestycje zostaną uruchomione?

Dwie nowe farmy fotowoltaiczne
PGE EO zbuduje dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 12 MW. Farmy powstają w powiecie grajewskim na Podlasiu na prywatnych gruntach, które zostaną wydzierżawione przez spółkę. W komunikacie PGE EO możemy przeczytać, że spółka planuje uruchomienie inwestycji w połowie 2023 r.
- Zobacz również: Nowe panele fotowoltaiczne pochodzenia biologicznego – czy fotowoltaika będzie bardziej ekologiczna?
Nieoprocentowana pożyczka
Źródłem funduszy na budowę farm fotowoltaicznych ma być nieoprocentowana pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. PGE uzyskało pożyczkę właśnie na realizację budowy dwóch farm fotowoltaicznych Gutki 1 i Gutki 2. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez spółkę, dofinansowanie pozwoli pokryć koszty inwestycyjne w 85 proc. Ponadto, po terminowym uruchomieniu instalacji spółce zostanie umorzona część kredytu w wysokości blisko 3,3 mln zł.
Współpraca z NFOŚiGW
Budowa instalacji fotowoltaicznych Gutki 1 i Gutki 2 to kolejna inwestycja, którą PGE Energia Odnawialna realizuje we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Na początku spółka podpisała umowę na modernizację Elektrowni Wodnej Gubin.
Jak czytamy w komunikacie PGE EO, celem Grupy PGE jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Grupa chce osiągnąć to zobowiązanie poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową.
3 GW fotowoltaiki do 2030 r.
Program rozwoju fotowoltaiki realizowany przez spółkę jest jednym z elementów planu inwestycyjnego PGE. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW. Taka łączna moc farm fotowoltaicznych pozwoliłaby na umocnienie PGE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce.
Choć PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce, to na ten moment jest właścicielem zaledwie 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów należących do PGE EO wynosi 2331,25 MW. Na większość tej mocy składa się 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych oraz 4 elektrownie szczytowo-pompowe.
Dzierżawa gruntów
Spółka PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła około 3 000 tys. ha gruntów na cel budowy farm fotowoltaicznych o mocy ponad 2 GW. Jak informuje spółka, w przyszłości na tych terenach uruchomione zostaną zarówno instalacje PV o mocy 1 MW jak i znacznie większe przedsięwzięcia.
Nowe inwestycje spółki realizowane będą na gruntach własnych Grupy PGE, należących do samorządów, instytucji kościelnych, spółek skarbu państwa, ale również - tak jak w przypadku PV Gutki 1 i Gutki 2 - na gruntach dzierżawionych od prywatnych właścicieli.
- Zobacz również: Dopiszesz dziadka do dowodu rejestracyjnego i możesz truć – absurdy w krakowskiej Strefie Czystego Transportu
Finansowanie
Projekty realizowane przez PGE mają być finansowane poprzez system aukcyjny oraz w oparciu o długoterminową umowę sprzedaży energii elektrycznej (PPA).
Jak podaje PGE, 23 projekty zostaną zrealizowane w ramach systemu aukcyjnego. Projekty te wygrały zeszłoroczne aukcje na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW. Inwestycje powstaną w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i mazowieckim.
Źródło: PGE.