W budynku mieszkalnym do idealnego funkcjonowania i komfortu użytkowania niezbędne jest właściwe dopasowanie i nienaganne współdziałanie wszelkich komponentów i zastosowanych układów. Istotnym jest spełnienie założenia trzech filarów efektywności energetycznej – redukcji strat energii, efektywnego wykorzystania energii oraz efektywnego pozyskiwania energii.
![]() |
![]() |
|
![]() |
1. Redukcja strat energii – nowoczesne systemy okienne, drzwiowe i fasadowe
Energooszczędne systemy okienne i fasadowe mają decydujące znaczenie przy ograniczaniu strat energii do minimum. Właśnie ten aspekt jest najważniejszy, obok względów estetycznych i funkcjonalnych − nie tylko przy budowie nowych budynków, ale w szczególności przy renowacji oraz modernizacji starszych obiektów.
Wybór okna to często niełatwa decyzja. Oprócz aspektów estetycznych decydującą rolę przy wyborze systemu odgrywają jego parametry techniczne. Optymalnym rozwiązaniem jest osiągnięcie perfekcyjnego dopasowania doskonałych parametrów cieplnych, ochrony przed hałasem oraz przed włamaniami z funkcjonalnością obsługi i łatwością czyszczenia.
REHAU oferuje rozwiązania dla każdego obiektu – poczynając od systemów okien standardowych, aż po certyfikowane systemy okienne do domów pasywnych. Dzięki obecności na wszystkich międzynarodowych rynkach powstały programy wychodzące naprzeciw specyficznym wymaganiom regionów i poszczególnych krajów. Dodatkowe wkładki ocieplające, montowane w komorach funkcyjnych oraz dwukomorowe szyby zespolone o dobrych parametrach cieplnych, umożliwiają także osiągnięcie standardu, wymaganego w domach pasywnych. Optymalny poziom izolacyjności zapewniają nowoczesne szyby zespolone, dzięki specjalnym elementom ryglującym okuć okna chronią przed włamaniami, natomiast nowoczesne uszczelki obwiedniowe zatrzymują przeciągi, pył i wodę na zewnątrz budynku.
PRZEGLĄD SYSTEMÓW :
– okna GENEO
– drzwi zewnętrzne GENEO
– drzwi podnośno-przesuwne GENEO
– okna Euro-Design 86 plus
– okna Brillant-Design
– drzwi zewnętrzne Brillant-Design
– drzwi podnośno-przesuwne Brillant-Design
– okna Euro-Design 70
ZALETY:
– uzyskiwane niskie współczynniki przenikania ciepła U f odpowiadają trendom oszczędnego gospodarowania energią,
– optymalna głębokość profili sprawdza się przy montażu w starym i nowym budownictwie,
– możliwe są indywidualne rozwiązania w zakresie kształtów i kolorów okien,
– opcjonalne zastosowanie techniki klejenia szyb do profili REHAU zwiększa stabilność okien, szczególnie przy wąskich profilach i wysokich elementach,
– wymiana okien przebiega szybko i łatwo, także w pomieszczeniach zamieszkałych,
– wykwalifikowani wykonawcy, przeszkoleni w Akademii REHAU, gwarantują wysoką jakość usług.
2. Efektywne wykorzystanie energii – komfortowa temperatura i efektywność energetyczna
W systemach ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego REHAU wymiana energii odbywa się w głównej mierze poprzez promieniowanie. W ten sposób powstaje optymalny klimat we wnętrzu pomieszczeń, bez przeciągów oraz odgłosów działających urządzeń klimatyzacyjnych. Ponadto systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, w przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji, umożliwiają stosowanie relatywnie niskich temperatur zasilania przy ogrzewaniu i wysokich przy chłodzeniu. Zapewnia to ich większą wydajność, a dzięki umiarkowanym temperaturom zasilania pozwala na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Przy budowie nowych budynków coraz większa liczba inwestorów decyduje się na ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe. To niezwykle komfortowe i energooszczędne rozwiązanie, regulujące temperaturę pomieszczeń, można zastosować także przy renowacji i modernizacji budynków. Dzięki systemom płaszczyznowym zużywa się niewielkie ilości energii, co pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych w długim okresie oraz zaoszczędzenie kopalnych materiałów opałowych. Systemy o niewielkiej wysokości montażowej (już od 25 mm) umożliwiają układanie na istniejącym podłożu bez konieczności przerabiania np. progów drzwi. Ogrzewanie płaszczyznowe może być instalowane także w zamieszkałych domach, a nakład pracy i bałagan przy montażu nie są większe niż w przypadku wymiany systemu grzejników.
PRZEGLĄD SYSTEMÓW :
– ogrzewanie i chłodzenie ścienne
– sufity chłodząco-grzewcze
– ogrzewanie i chłodzenie podłogowe
– ogrzewanie otwartych powierzchni
ZALETY:
– możliwość obniżenia kosztów ogrzewania nawet o 6-12%,
– uzasadnione i wskazane jest zastosowanie odna- wialnych źródeł energii (np. geotermia lub systemy solarne),
– systemy można stosować zarówno w nowym budownictwie, jak i przy renowacji budynków.
3. Efektywne wytwarzanie energii technologie na miarę przyszłości − Ekonomiczne i przyjazne dla środowiska
Odnawialne źródła energii są przyjazne dla środowiska i bardzo korzystne pod względem ekonomicznym. W przeciwieństwie do surowców kopalnych, energia słoneczna, ciepło z wnętrza ziemi i bioenergia są niewyczerpalne i praktycznie nie dotyczą ich niedobory oraz stale rosnące ceny. Inwestorzy, projektanci i architekci już dawno odkryli te zalety, dlatego z roku na rok rośnie popyt na systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii, dzięki którym pokrywają oni częściowo zapotrzebowanie na ciepło i chłód zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Niezależnie od pogody i klimatu, energia geotermalna jest zawsze dostępna i stanowi najbardziej niezależną formę odnawialnych źródeł energii. Energia geotermalna jest dostępna w Polsce już na głębokości 1,5 m. Na tej głębokości przez cały rok panuje stała temperatura ok. 8-10°C, która rośnie o 3°C na każde 100 m głębokości. Dzięki instalacjom geotermalnym można pozyskać z wnętrza ziemi nawet 75% potrzebnego ciepła i tym samym zredukować koszty eksploatacyjne ogrzewania budynków.
PRZEGLĄD SYSTEMÓW:
– kolektor poziomy RAUGEO PE-Xa, PE 100-RC oraz PE 100
– sonda spiralna RAUGEO Helix PE-Xa
– sonda pionowa RAUGEO PE-Xa, PE 100-RC oraz PE 100
– sonda współosiowa RAUGEO PE 100-RC – kolumna geotermalna RAUGEO PE-Xa
– sondy głębionowe RAUGEO PE-Xa
ZALETY:
– pozyskiwanie z gruntu nawet do 75% potrzebnej energii cieplnej,
– możliwość połączenia wszystkich sond z nisko- temperaturowymi systemami ogrzewania,
– jedno rozwiązanie dla dwóch systemów – ogrzewania i chłodzenia,
– niskie koszty eksploatacji w długim okresie,
– sonda spiralna RAUGEO Helix PE-Xa
– montaż na głębokości od 3 do 5 m, dzięki czemu nie ma potrzeby korzystania z usług firm wykonujących odwierty.

4. Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła – mechaniczna wentylacja budynku z wykorzystaniem energii geotermalnej
Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła jest efektywnym energetycznie uzupełnieniem mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. Założeniem jest wykorzystanie praktycznie stałej w ciągu całego roku temperatury gruntu, wynoszącej 8-10°C. Temperatura ta służy w okresie zimowym do ogrzewania, a w okresie letnim do chłodzenia świeżego powietrza płynącego w rurociągu ułożonym w gruncie. W poszczególnych pomieszczeniach temperaturę reguluje się w wygodny sposób przy centrali wentylacyjnej (lub rekuperatorze). REHAU stworzyła pierwszy antybakteryjny gruntowy powietrzny wymiennik ciepła. Jego zastosowanie nie tylko umożliwia uzyskanie oszczędności kosztów ogrzewania i chłodzenia budynku, ale także pozwala na osiągnięcie znacznej poprawy jakości powietrza we wnętrzu. Mechaniczna wentylacja i klimatyzacja znajduje zastosowanie w dużych budynkach biurowych, w szkołach, marketach, na uniwersytetach i w klinikach medycznych oraz w budownictwie mieszkaniowym.
PRZEGLĄD SYSTEMÓW:
– antybakteryjna rura AWADUKT Thermo
– bogaty program kształtek AWADUKT Thermo
– czerpnia powietrza AWADUKT Thermo
ZALETY:
– wysoka efektywność energetyczna i pewność dzięki systemowi rur z polipropylenu o pełnych ściankach i bardzo dobrej przewodności cieplnej,
– higieniczne i czyste powietrze ze śladową ilością drobnoustrojów dzięki cząstkom srebra w wewnętrznej warstwie antybakteryjnej
– znaczna poprawa jakości powietrza wentylacyjnego
– zapobieganie zawilgoceniu i zagrzybieniu budynków
– zwiększenie wydajności systemów rekuperacyjnych
– wstępne ogrzanie świeżego powietrza wentylacyjnego
– oszczędność na kosztach ogrzewania nawet do 30 % rocznie
– zdrowa i naturalna klimatyzacja świeżym powietrzem z obniżoną zawartością wilgoci
– skuteczne zabezpieczenie rekuperatora przed oblodzeniem.

Źródło: REHAU