Dla polskiej branży fotowoltaicznej pierwsze półrocze 2019 okazało się pierwszym w historii okresem, w którym Polska widoczna jest w statystykach europejskich. Szacunki na cały rok 2019 prognozują powstanie nowych instalacji o sumarycznej mocy 1 GW. Daje to szansę znalezienia się na 4 miejscu pod względem przyrostu nowych mocy przyłączeniowych w UE.

Sytuacja ta bardzo dobrze znajduje odzwierciedlenie we wzroście sprzedaży notowanym przez firmę Keno sp. z o.o. w pierwszych dwóch kwartałach. Dostarczone 71 MW modułów stanowiło ponad 25% sumarycznej mocy 276,5 MW przyłączonej w tym okresie do krajowego systemu elektroenergetycznego.

Udział Keno w rynku

Udział firmy Keno w rynku widać nie tylko analizując moc sprzedanych modułów fotowoltaicznych. Również sprzedaż falowników osiągnęła bardzo wysoki poziom. Pomiędzy 1 stycznia 2019, a 30 czerwca 2019 ich sprzedaż dobiła do 84 MW.

Wynik osiągnięty w roli dystrybutora gotowych produktów idzie w parze z wynikiem komponentów produkowanych przez Keno. Część firmy odpowiedzialnej za produkcję systemów montażowych objęła już zatrudnieniem blisko 80 osób, które pracują w trybie trójzmianowym w zakładzie produkcyjnym nieopodal Gliwic. Pod względem sprzedaży konstrukcji montażowych, która wyniosła 130,52 MW- jest to aż 4 razy więcej, niż w roku poprzednim.

Rozwiązania dla każdej instalacji

Szeroki wachlarz rozwiązań montażu modułów fotowoltaicznych oferowany przez firmę KENO, pozwala klientom na znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla każdej instalacji. W ogólnym bilansie dominują konstrukcje montażowe do zastosowań dachowych, aczkolwiek udział konstrukcji wolnostojących rośnie z miesiąca na miesiąc.

Drugim elementem produkowanym przez Keno są rozdzielnice fotowoltaiczne cieszące się coraz większym powodzeniem. Instalatorzy decydują się na wybór gotowych rozdzielnic ze względu na oszczędność czasu, który przy rosnącej liczbie zleceń staje się dla firm wykonawczych coraz cenniejszy. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom, dział produkcyjny rozdzielnic zwiększył zatrudnienie do 15 osób, które przygotowane są do produkcji blisko 150 rozdzielnic dziennie, w dowolnie wybranej przez instalatora konfiguracji, lub spośród ponad 600 modeli standardowych.
Historia poprzednich lat pokazuje, że branża notuje lepsze wyniki w drugiej połowie roku.

Rosnące zapotrzebowanie

Pamiętając o tym firma Keno jest już przygotowana do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania. Aby uniknąć przerw w dostawach, zwiększona została powierzchnia nowego magazynu, do poziomu umożliwiającego utrzymanie aktualnego stanu modułów na poziomie 20MW. Zwiększone również zostały kontrakty na zakup falowników, modułów oraz stali do produkcji konstrukcji montażowych, dają tym samym pewność uniknięcia sytuacji z początku roku, kiedy to brakowało modułów jak i falowników.

Dla polskiej branży fotowoltaicznej pierwsze półrocze 2019 okazało się pierwszym w historii okresem, w którym Polska widoczna jest w statystykach europejskich.  Sytuacja ta znalazła odzwierciedlenie we wzroście sprzedaży notowanym przez firmę Keno sp. z o.o.! Od początku 2019 roku firma dostarczyła 71 MW modułów, co stanowiło ponad 25% sumarycznej mocy 276,5 MW przyłączonej w tym okresie do krajowego systemu elektroenergetycznego.

Keno