Firma kurierska wprowadza opłatę energetyczną. Początek nowego trendu?

Jedna z największych firm kurierskich DPD poinformowała, że od kolejnego miesiąca zostanie wprowadzona dodatkowa opłata, która będzie doliczana do kosztów każdej paczki. Ma to związek z rosnącymi cenami energii elektrycznej.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka
Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Podziel się

Firma kurierska poinformowała na swojej stronie, że od 1 listopada 2022 roku wprowadza opłatę energetyczną. Dodatkowy koszt obejmie każdą paczkę i paletę w serwisie krajowym i międzynarodowym.

Decyzja ta podyktowana jest koniecznością zachowania najwyższego poziomu jakości świadczonych usług.

Wyjaśnia spółka w komunikacie

Wysokość opłaty energetycznej

Stawka opłaty będzie aktualizowana co miesiąc na stronie internetowej. Jej stawka będzie ustalana „na podstawie realnie ponoszonych przez spółkę kosztów zaopatrzenia w energię”,

Ile będzie wynosić opłata w następnym miesiącu? Zgodnie z komunikatem, opłata energetyczna w listopadzie 2022 roku wyniesie 0,25 zł netto. Zgodnie z przewidywaniami branży energetycznej, ceny energii elektrycznej będą rosły, w związku z czym opłata może rosnąć w kolejnych miesiącach. 

Klauzule waloryzacyjne

Portale ekonomiczne sugerują, że opłaty wprowadzane przez firmy logistyczne mają związek nie tylko z rosnącymi cenami nośników energii, ale też z inflacją. Do nowych umów z klientami firmy wprowadzają tzw. klauzulę waloryzacyjną. Uwzględniają ją jak na razie operatorzy sieci komórkowych. W ten sposób biznes zabezpiecza się przed gwałtownym wzrostem kosztów usług. Eksperci wskazują, że przy rosnących cenach życia i usług takie zapisy mogą się pojawić przy wielu umowach. Sprawie przyglądają się organy kontroli.

Jeżeli nie poprzez klauzulę, to tak jak DPD, firmy będą przerzucać koszty i wysokich cen energii na klientów poprzez dodatkowe opłaty.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu 2022 roku koszty użytkowania mieszkania lub domu oraz ceny nośników energii i paliw wzrosły o blisko 30 proc. w porównaniu do roku ubiegłego.

Rosnące koszty nośników energii to jeden z kluczowych czynników wpływających na rosnącą inflację. We wrześniu wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł średnio 17,2 proc. Szczyt inflacyjny prognozowany jest na pierwszy kwartał 2023 roku.

Źródło: DPD, Twitter, Business Insider

Zobacz również