W czwartek w Ministerstwie Gospodarki firma Saule Technologies, która prowadzi pionierskie badania na perowskitach, substancjach pochłaniających światło, podpisała umowę z japońskim przedsiębiorcą Hideo Sawadą

 

Saule Technologies jako jedna z pierwszych firm na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów, poprzez stworzenie nowej generacji ogniw fotowoltaicznych.

Sawada jest jednym z czołowych japońskich przedsiębiorców. – Nowa technologia, nad którą pracuje Saule Technologies, ma ogromny potencjał, żeby zrewolucjonizować rynek energii słonecznej, uczynić go bardziej dostępnym i powszechnym. Przyszłe zastosowania tej technologii są niemalże nieograniczone – mówił Sawada.

Jesteśmy dumni, że po roku działalności Saule Technologies zyskuje tak znaczącego inwestora. Ta współpraca potwierdza, że małymi, ale pewnym krokami wchodzimy na światowy rynek. Będziemy kontynuować badania nad wykorzystaniem ogniw perowskitowych we współpracy z najlepszymi ekspertami z całego świata. Przyspieszymy prace nad wdrożeniem technologii – powiedział Piotr Krych, prezes Saule Technologies.

Perowskity to materiały o specyficznym ułożeniu siatki krystalicznej. Ich właściwości nie determinuje skład, lecz struktura ułożenia atomów. Perowskity są świetnymi pochłaniaczami światła. Lepszymi nawet niż dotychczasowy champion arsenek galu, który z kolei jest znacznie lepszy od najbardziej popularnego dzisiaj krzemu. Dzięki temu są w stanie pochłonąć światło w ultracienkich warstwach. Zmniejsza to przynajmniej trzykrotnie zużycie materiału niezbędnego do wyprodukowania takiego ogniwa. 

W ciągu zaledwie kilku lat stosowania perowskitu w ogniwach słonecznych ich wydajność laboratoryjna stała się w zasadzie porównywalna z wydajnością wiodących technologii fotowoltaicznych, takich jak krystaliczny krzem, CdTe i CIGS, i obecnie jest na poziomie około 20%.

W sierpniu firma Saule Technologies otrzymała informację o przyznaniu dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o wartości ponad 25 mln zł. Dzięki tym środkom, a także zaangażowaniu kapitału japońskiego inwestora, spółka będzie mogła zrealizować kluczowy projekt i przyspieszyć komercjalizację wynalazku.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki, sauletech.com