Grupa Viessmann przejęła polską spółkę Kospel SA (Kospel) wzmacniając tym samym swoją pozycję, rozszerzając portfolio, zwiększając zasoby wiedzy w dziedzinie innowacyjnych systemów elektrycznych i liczbę zatrudnionych osób. Umowa przejęcia została zawarta między stronami 25 listopada 2019 roku.

W naszej branży pracują ludzie pełni entuzjazmu, traktujący swoje obowiązki jak hobby, angażujący się w działania mające na celu poprawę klimatu i stanu środowiska. Uważam, że firma Kospel jest najlepszym przykładem przekucia pasji i pomysłu w prężnie działający zakład produkcyjny. Oczywiście, wzbogacenie naszej oferty o elektryczne urządzenia do przygotowania ciepłej wody użytkowej czy centralnego ogrzewania jest bezpośrednią korzyścią dla firmy Viessmann, ale jestem przekonany, że będziemy mogli podzielić się naszym wspólnym doświadczeniem aby rozwijać kolejne innowacyjne produkty i rozwiązania. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że przyszłość branży oparta będzie o urządzenia wytwarzające i produkujące energią elektryczną – komentuje dla redakcji Dawid Pantera, Menadżer Marketingu Produktu w Viessmann

O Kospel

Firma Kospel została założona w 1990 roku przez Krzysztofa Łukasika. Przedsiębiorstwo, które zatrudnia obecnie około 500 pracowników w czterech lokalizacjach w Polsce, produkuje przepływowe podgrzewacze wody, kotły elektryczne i zasobniki ciepłej wody, dostarczając je głównie na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Kospel sprzedaje ponad dwie trzecie swoich produktów w Polsce, a także w Rosji i sąsiednich krajach europejskich. Dzięki wysokim wskaźnikom wzrostu, w bieżącym roku budżetowym, firma spodziewa się sprzedaży w wysokości około 30 milionów EUR. Siedziba firmy znajduje się w Koszalinie. Obie strony zgodziły się nie ujawniać ceny przejęcia.

Przewidujemy znaczne wzrosty znaczenia energii elektrycznej w obszarach ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody w przyszłości, stąd też decyzja o kontynuacji strategicznych inwestycji Viessmann w sektorze elektrycznym – mówił dr Ulrich Hüllmann, dyrektor finansowy grupy Viessmann. – Wraz z przejęciem Kospel poszerzyliśmy naszą ofertę produktów o przepływowe podgrzewacze wody, kotły elektryczne i zasobniki ciepłej wody użytkowej oraz poprawiliśmy nasz dostęp do rynków Europy Środkowej i Wschodniej. Zyskają na tym zarówno klienci Kospel, jak i klienci Viessmann – dodał.

Krzysztof Łukasik, dyrektor generalny Kospel, mówił – Jestem niezmiernie dumy, że moja trwająca prawie 30 lat praca rozwojowa zostanie kontynuowana przez wielką, rodzinną firmę, jaką jest Viessmann. Znalezienie nowej drogi, która pozwoli dalej nam się rozwijać, było i jest sprawą bliską mojemu sercu i sercom wszystkim moim kolegom z Kospel. Ja sam będę aktywnie uczestniczyć w dalszym rozwoju marki Kospel.

Viessmann

Firma Viessmann przechodzi przemianę z producenta technologii grzewczej w dostawcę rozwiązań dla całych przestrzeni mieszkalnych. Firma opracowuje holistyczne rozwiązania, które mają zapewni użytkownikom kompleksową obsługę w zakresie podnoszenia komfortu życia: optymalną temperaturę w pomieszczeniach, ciepłą wodę, energię elektryczną i dobrą jakość powietrza. W ofercie zintegrowanych rozwiązań, Viessmann łączy produkty i systemy działające w oparciu o właściwe źródła energii przesyłanej za pośrednictwem platform i usług cyfrowych. Produkty firmy Viessmann powstają głównie w oparciu o źródła odnawialne. Założona w 1917 r., rodzinna firma, przywiązuje szczególną wagę do zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialnego i długoterminowego działania na korzyść społeczeństwu, otoczeniu i środowisku.

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych