Firmy otrzymają wsparcie instalacji OZE

Powstaną przepisy, które umożliwią przedsiębiorcom montaż własnych instalacji odnawialnych źródeł energii – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Zespołu Parlamentarnego ds. Odnawialnych Źródeł Energii.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Premier zwrócił się do Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska, o podjęcie pilnych prac nad rozwiązaniami dla branży przemysłowej w zakresie fotowoltaiki. W tym kontekście zwrócił uwagę, że dotychczas rząd zajmował się ,,głównie tą częścią, która jest częścią prosumencką”.

100-krotny wzrost mocy fotowoltaiki

Premier Morawiecki przypomniał, że w trakcie rządów Prawa i Sprawiedliwość moc zainstalowana w instalacjach fotowoltaicznych w Polsce wzrosła 100-krotnie z poziomu 100 MW do ponad 10 GW. – Liczba instalacji prosumenckich wzrosła z ponad 4 tys. do ponad 1,3 mln instalacji. Cały czas jest zainteresowanie rozwojem fotowoltaiki. Oczywiście, nie jest ono tak dynamiczne jak w latach 2019-2020 kiedy system rozliczeń prosumentów był niezwykle korzystny, ale nadal jest on atrakcyjny – powiedział.

Instalacje prosumenckie w Polsce

Według danych Agencji Rynku Energii (ARE) na koniec września 2022 roku w Polsce funkcjonowały 1 147 532 mikroinstalacje prosumenckie o łącznej mocy ponad 8,3 GW. Przeważającą większość stanowią mikroinstalacje fotowoltaiczne – 1 147 242. Od kwietnia br. dla nowo przyłączanych mikroinstalacji do sieci obowiązuje wartościowy system rozliczeń prosumenckich (tzw. net-billing).

W trakcie posiedzenia zespołu premier Morawiecki zapowiedział zmniejszenie istniejących ograniczeń w energetyce prosumenckiej oraz „większą wolność i dowolność lokowania swoich inwestycji w momencie, kiedy nie generują problemu dla sieci przesyłowych”. W jego opinii to adresuje część postulatów prezentowanych przez opozycję.

37 mld złotych na rozwój sieci

W tym kontekście przypomniał, że spółki energetyczne oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne przeznaczają na rozwój sieci dziesiątki miliardów złotych. – Tylko w latach 2016-2020 na ten cel przeznaczyliśmy ok. 37 mld złotych – powiedział.

Jak zaznaczył premier, do Polski udało się przyciągnąć bardzo wielu inwestorów zagranicznych, wysoko zaawansowane firmy tutaj lokują swoje inwestycje, które coraz częściej sygnalizują konieczność możliwości zainstalowania własnych źródeł zielonej energii w 100 proc. przy ich nowo tworzonych firmach. – Chcę dość szybko przedstawić taką ustawę, która będzie wychodziła naprzeciw przedsiębiorcom poprzez instalowanie ich własnych źródeł energii odnawialnej – podkreślił.

Źródło: ISB News, Sejm RP

Zobacz również