Fotowoltaiczna szyba na bazie kropek kwantowych może wspomagać klimatyzację, a także ograniczać nagrzewanie się pomieszczeń aż o 80 procent. Podczas gali finałowej konkursu „Polski Produkt Przyszłości” szyba została doceniona aż trzy razy!

Konkurs „Polski Produkt Przyszłości” ma na celu promowanie opracowanych w Polsce innowacyjnych produktów i technologii, które mają potencjał, by zaistnieć na rynku światowym. Konkurs jest organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Z roku na rok, coraz więcej podmiotów jest nim zainteresowana. Do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono aż 96 projektów, czyli o 24 więcej niż rok wcześniej.

Wśród wyróżnionych rozwiązań, znalazła się fotowoltaiczna szyba z powłoką na bazie kropek kwantowych, za którą firma ML SYSTEM S.A. otrzymała nagrodę w wysokości 25 tysięcy złotych, a także dwie inne nagrody!

Nagrody

Firma ML SYSTEM S.A. za fotowoltaiczną szybę otrzymała wyróżnienie w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy” i tym samym nagrodę w wysokości 25 tys. zł.

Oprócz tego, podczas gali wręczania nagród, jako dodatkowy dowód uznania dla kreatywności, osiągnięć i codziennej pracy polskiego przedsiębiorcy, firma ML SYSTEM S.A. za swoją fotowoltaiczną szybę otrzymała Nagrodę Ministra Rozwoju.

Fotowoltaiczna szyba załapała się jeszcze na trzecią nagrodę: Nagrodę specjalną za produkt w obszarze ekoinnowacji”!

Fotowoltaiczna szyba z powłoką na bazie kropek kwantowych została doceniona podczas gali aż trzykrotnie!

Moduł QDSSC / Laboratorium ML System S.A.

Czym są kropki kwantowe?

Kropki kwantowe to małe półprzewodniki o rozmiarach rzędu kilku, do kilkudziesięciu nanometrów, które są zdolne do pochłaniania i emitowania promieniowania elektromagnetycznego. Ich rozmiar jest tak mały, że nawet wykorzystując mikroskop optyczny, nie da się ich zaobserwować. Istnieje możliwość takiego dopasowania ich właściwości, by spełniały aktualne potrzeby. Kropki kwantowe mogą działać jak filtry, czy też świecić w dowolnym kolorze. Obecnie są wykorzystywane w medycynie i biologii, a także zaczynają odgrywać coraz istotniejszą rolę w fotowoltaice.

Zalety i wady

Kropki kwantowe absorbują więcej i w szerszym zakresie niż krzem. Oprócz tego, nie tracą na sprawności z upływem czasu, są odporne na warunki atmosferyczne i mogą być zupełnie transparentne. Kropki kwantowe są też stabilniejsze niż perowskity. Ich niewątpliwą zaletą jest ich rozmiar. Zaletą, ale też jednocześnie wadą. Są tak małe, że do pracy z nimi potrzeba specjalistycznych urządzeń.

Źródła: mlsystem.pl, parp.gov.pl

Redakcja GLOBEnergia