Rośnie zainteresowanie fotowoltaicznymi dachówkami Tesli. Pojawiły się dobre nowiny dla osób planujących zakupić dachówki Tesla Solar Roof – firma niedawno ogłosiła cenę produktu, która będzie wynosić  218,50 dolarów za metr kwadratowy (podana przez firmę cena to 21,85 $/stopę kwadratową). Biorąc pod uwagę znaczące oszczędności na rachunkach za energię elektryczną oraz funkcjonujące w USA ulgi podatkowe, Solar Roof będzie tańszy niż standardowe pokrycie dachu.

Fotowoltaiczne dachówki w przystępnej cenie i wsparcie dla OZE

Funkcjonujący w Ameryce system wspierania energetyki odnawialnej umożliwia odliczenie od podatku zakupionej instalacji OZE lub samochodu elektrycznego. Sprawia to, że inwestycje w produkty takie jak Tesla Solar Roof stają się opłacalne dla coraz większej liczby mieszkańców.

Od dawna wyczekiwane fotowoltaiczne dachówki Tesla są wykonane ze szkła pokrytego substancją o właściwościach fotowoltaicznych, dzięki czemu mogą służyć jako atrakcyjny zamiennik tradycyjnych pokryć dachowych oraz finansowo atrakcyjna alternatywa dla paneli fotowoltaicznych. Ich unikatowa konstrukcja sprawia, że wyglądem przypominają zwyczajne dachówki – zwłaszcza dla kogoś, kto patrzy na taki dach z dołu – pomimo, że są bardziej funkcjonalne, niż ich dobrze znany odpowiednik.

wzory oferowane przez producenta; źródło: Tesla

 

Designerskie rozwiązanie fotowoltaiczne na każdy dach

W chwili obecnej Tesla oferuje dwa dostępne style dla osób chcących składać zamówienia z wyprzedzeniem: czarne, szklane dachówki o szorstkiej teksturze bądź gładkie, szare dachówki. Wkrótce będą dostępne jeszcze dwa wzory, jeden z nich będzie przypominać łupek, natomiast drugi – klasyczną dachówkę. Te dwa modele zostaną wprowadzone do sprzedaży na początku 2018 roku. Według firmy, zainstalowanie fotowoltaicznego dachu zajmuje 5 – 7 dni. Tesla jest odpowiedzialna za całość procesu instalacji – od początku do końca, co jest znacznym ułatwieniem dla klienta.

Efektywne wytwarzanie energii, na które można sobie pozwolić

Jakiś czas temu Consumer Reports przewidział, że fotowoltaiczne dachówki będą kosztować mniej, niż 24,50 dolarów za stopę kwadratową (czyli w przybliżeniu 245 dolarów za metr kwadratowy). Wzbudziło to spory aplauz, biorąc pod uwagę, że taka cena czyni je konkurencyjnymi w porównaniu nie tylko w stosunku do paneli fotowoltaicznych (do których mają zbliżoną efektywność), ale również wobec tradycyjnych pokryć dachowych. Tesli udało się osiągnąć ten cel – a nawet pójść o krok dalej. Teraz firma oferuje wieczną gwarancję na dachówki fotowoltaiczne. „Zapewniamy najlepszą gwarancję w tej branży – na długość życia Twojego domu, bądź na czas nieskończony” – zapewnia przedstawiciel Tesli w wywiadzie dla Inverse. Consumer Reports szacuje ich opłacalność, biorąc pod uwagę 30 lat ich funkcjonowania i związane z tym oszczędności na rachunkach za energię. Portal nie wziął pod uwagę lokalnych dotacji, dofinansowań bądź ekokredytów, więc przy takich opcjach zakup fotowoltaicznych dachówek może być jeszcze bardziej opłacalny.

źródło: Inhabitat

Fotowoltaiczny dach – w dodatku mocniejszy, niż tradycyjny

Dodatkową korzyścią płynącą z zamontowania dachówek Tesla Solar Roof jest fakt, że są one mocniejsze i bardziej wytrzymałe niż konwencjonalne pokrycie dachu. Na obszarach, gdzie często występują burze oraz silne wiatry, solidny dach stanowi znaczący atut.

Szczęśliwi nabywcy fotowoltaicznych dachówek od Tesli otrzymają również Powerwall 2.0 – akumulator do przechowywania energii z wbudowanym inwerterem. Łączy się on z domowym systemem elektryczności, pozwalając gospodarstwu domowemu nawet na stuprocentową niezależność energetyczną i umożliwiającą stworzenie domowego systemu off – grid. Co prawda kosztuje on 6 500 dolarów, długoterminowe oszczędności są szacowane na tysiące dolarów.

źródło: Tesla

źródło: Tesla

 

Źródło: Tesla, Inhabitat.com

 

 

Redakcja GLOBEnergia