Kiedy  w tym roku Elon Musk rozpoczął zbieranie zamówień na fotowoltaiczne dachówki Tesla, powiedział, że firma planuje instalować je najpierw na domach swoich pracowników, jako sposób przetestowania oferowanej klientom technologii. Na początku sierpnia zainstalowano dachówki fotowoltaiczne Tesla Solar Roof na dwóch dachach, w tym na rezydencji Elona Muska. Zdjęcia pierwszych dwóch instalacji zostały przesłane w liście do udziałowców Tesli. Obydwie wyglądają imponująco.

Pierwsza instalacja Tesla Solar Roofs – na dachu CEO Tesli, Elona Muska

W swoim liście do inwestorów, Musk potwierdził, że dwie pierwsze instalacje zostały zamontowane na jego własnym domu oraz posiadłości CTO Tesli, JB Straubela. Według Verge, poinformował również, że obydwa zdjęcia zostały wykonane przez instalatorów i nie były w żaden sposób retuszowane. „Chciałbym podkreślić, że zdjęcia tego dachu nie były modyfikowane w Photoshopie. Dachówki rzeczywiście wyglądają w ten sposób – tak samo, jak na zdjęciach. To było tak: poleciłem zrobić kilka zdjęć telefonem, a potem je rozesłać. Bez żadnej profesjonalnej sesji fotograficznej, dodatkowego oświetlenia, żeby wszystko wyglądało tak, jak w rzeczywistości„.

Na zdjęciach  fotowoltaiczne dachówki wyglądają imponująco. Patrząc z boku lub z dołu, nie różnią się znacząco od konwencjonalnych dachówek.  Widać to dokładniej dopiero na zdjęciu robionym z góry.

jedna z pierwszych instalacji Solar Roof; źródło: Tesla, Curbed

Mogą konkurować z tradycyjnymi panelami fotowoltaicznymi i atrakcyjnie wyglądają

Prawdopodobnie dach przedstawiony na zdjęciach nie znajduje się nie na jednym z pięciu domów Elona Muska w Los Angeles, lecz raczej na nieruchomości należącej do Straubela, zlokalizowanej w Dolinie Krzemowej, skąd pracuje on zamiast siedzieć w głównym biurze Tesli w Menlo Park. Może to wyjaśniać, dlaczego instalator wysłał Muskowi zdjęcie dachu. Używając kalkulatora Tesli umieszczonej na stronie firmy, oszacowano koszt pokrycia dachu na 30 000 dolarów, nie wliczając w to akumulatora Tesla Powerwall 7 000 $ oraz ulg podatkowych wynoszących w Północnej Kalifornii 9 500 $. Według kalkulatora stworzonego przez Teslę, taki dach będzie wytwarzał energię wartą 44 600 dolarów przez ponad 30 lat. Warto zwrócić uwagę, że firma daje gwarancję na czas nieokreślony na dachówki fotowoltaiczne Tesla Solar Roof.

Estetyczne rozwiązanie – fotowoltaika dla wymagających

Fotowoltaiczne dachówki Tesla z założenia mają być dużo bardziej estetyczne od typowych paneli fotowoltaicznych. Co zaskakujące, są również bardziej wydajne. Zamiast umieszczania na dachu pewnej liczby paneli (zazwyczaj o podobnych wymiarach), dzięki dachówkom fotowoltaiczna powierzchnia może mieć rozmiary dokładnie dopasowane do wymiarów dachu oraz wymagań klienta. Dzięki temu klient ma możliwość instalacji w postaci pokrycia dachowego, która będzie wytwarzać więcej energii, niż produkowałaby tradycyjna instalacja fotowoltaiczna przeznaczona do montażu na obiekcie o takich samych wymiarach. Tesla sprzedaje również klasyczne panele fotowoltaiczne, produkowane przez SolarCity – firmę, którą Elon Musk wykupił w zeszłym roku.

Pracownicy testują rozwiązania Tesli

W przypadku wprowadzenia na rynek nowego samochodu elektrycznego – Tesla Model 3, pierwsze egzemplarze również trafiły do pracowników firmy. Przedsiębiorstwo opiera swój marketing głównie na przekazywanych opiniach na temat ich produktów oraz silnej marce. Po przetestowaniu pierwszych fotowoltaicznych dachów Solar Roof przez szefostwo i pracowników Tesli, dachówki będą dostarczane do klientów jeszcze tego roku.

Źródła: Curbed, Tesla, The Verge

 

Redakcja GLOBEnergia